Bilgi Denizinde İnsanların Geleceği

Bilgi Denizinde İnsanların Geleceği
Photo by Javier Garcia Chavez on Unsplash

Gün geçtikte elde ettiğimiz bilgi miktarı artıyor. Bariz bir şekilde bir insanın bütün her şeyi öğrenmesi mümkün değil. Her şeyi bir kenara bırakın sadece bir dalda bile uzmanlaşmak insanların yıllarını alıyor ve sürekli olarak yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bazı detaylar değişip bazı bilgiler atılsada, bilimin kümülatif doğası sürekli büyümesine neden oluyor.İnsan beyninin aslında net olarak bilinen bir sınırı bilinmiyor. Ancak günümüz gelişmeleri evrimleşme hızımızdan daha fazla veri üretiyor. Bundan sebep insanlık bu bilgi deryasında gelecekte farklı bir yer bekliyor.

İnsanların gelecekte rolleri aslında sentez ve karar verme ve seçme olarak temel olarak sınırlayabiliriz. İnsanları her şeyi öğrenmek yerine olay tabanlı olarak verileri inceleyecek ve bu veriler arasında yapay zekanın kurmakta zorlanacağı ilişkileri kurup sonuçlara bakacak ve karar verme yetisini kullanacak. Kısacağı temel öğrenimden ve lise eğitiminden sonra aslında birçok insan meslek sahibi olabilecek. Çünkü insanların mizaçları ve doğal yetenekleri daha önemli olacak. Zira kişiliğinizde empati, mantık ve analiz değerleri yüksek değilse yönetici sektöründe yer almanız pek mümkün olmayacak.

Bu geleceğin var olmasında teknolojinin inanılmaz bir rolü var. Önümüzdeki 15 yıl içinde insanlığı büyük değişikler bekliyor. (Tabi birbirimizi gebertmezsek ilk önce.)

Yorum Gönder

0 Yorumlar