Herkes İçin AppCenter – Elementary OS

Herkes İçin AppCenter – Elementary OS 
Elementary os linux geliştiricileri yeni bir girişimde bulundular ve her Linux dağıtımının kullanabileceği bir uygulama merkezinin Indiegogo kampanyasını başlattılar. Kampanya çoktan %110 tamamlanma seviyesine ulaştı ve bunu sadece 3 günde yaptı.
Biz Türkçesini aşağıda sunduk.
Kampanya linki (İngilizce): https://www.indiegogo.com/projects/appcenter-for-everyone#/

Elementary os ekibi aslında Indiegogo’ya yabancı sayılmaz. Daha önce AppCenter uygulaması için benzer bir kampanya düzenlemişlerdi.

Amaç Nedir? 

Şu anki AppCenter istediğin kadar öde modeli ile çalışan bir sistem. Ancak uygulamalar tüm diğer dağıtımlarda olduğu gibi sistemin tamamına erişim sağlayabiliyorlar. Bundan sebep eğer isterlerse bütün sistem ayarlarınızı ve hatta dosyalarınızı değiştirebilirler. Teorik olarak sisteme yüklediğiniz bir yazılım siz farkında olmadan arka planda tamamen sizi başka bir masaüstü ortamına taşıyabilir ve bilgisayarınız açtığınızda tamamen başka bir arayüz ile karşılabilirsiniz.

Elementary os ekibi kampanyalarının çözeceği sorunları şöyle açıklıyor:

“En büyük sorun, uygulamaların şu anda sınırlandırılmamış olmasıdır. Bu, isterlerse sistem ayarlarınızı değiştirebilecekleri, diğer uygulamalara müdahale edebilecekleri, tüm belgelerinizi okuyabilecekleri ve hatta kaydedilmiş parolalarınıza erişebilecekleri anlamına gelir.

Geliştiriciler AppCenter'da uygulama yayımladıklarında, yalnızca bir dizi otomatik testi geçmek zorunda kalmakla kalmıyor, aynı zamanda kaynak kodlarını da okuyor ve yapmaması gereken şeyleri yapmadığından emin olmak için her uygulamayı gözden geçiriyoruz. Ama biz mükemmel değiliz; Bir şeyleri gözden kaçırabiliriz. Bu da uygulamaların yayınlanmasının uzun zaman alacağı anlamına gelir.

Uygulamalarını AppCenter'da yayınlamak isteyen, ancak uygulamaların Elementary os içinde henüz bulunmayan son teknoloji bileşenleri gerektirdiğinden bunu yapamayan geliştiricilerin olduğunu haber aldık. Bu sorunun çözmek için bazı çözümler var, ancak bu çözümler geliştiricilerin deneyimlerini sıkıcı ve zor hale getiriyor.

Yine de, diğerleri Indie geliştiricileri öne çıkaran bir uygulama mağazası fikrini seviyor, ama uygulamalarının sadece elemntary os kullanıcıları ile kısıtlı kalmalarını istemiyorlar. Ne yazık ki, diğer uygulama mağazalarında yayınladıklarında, istediğini öde finansman modelimize erişimlerini kaybediyorlar ve rakiplerimizin büyük marka uygulamalarına öncelik vermesi yüzünden kenarda kalabiliyorlar.

Ayrıca, her satın alma işlemi için ödeme bilgilerinizi girmenin sıkıcı olabileceğini ve bazı kişilerin sadece zamandan tasarruf etmek için uygulamalar için ödeme yapmamayı tercih ettiğini de biliyoruz.

Sizin yardımınız ile;

Bu sorunları çözmek için, dünyanın dört bir yanından bir ekibi bir araya getirtmek ve Denver, Colorado'da bir haftalık sprint için birlikte çalışmak istiyoruz. Bu süre zarfında takım için seyahat, konaklama ve yiyecek için para ödememiz gerekecek.Yayıncılık arka uçumuzu, AppCenter Dashboard'umuzu, sıfırdan yeni, sınırlı bir uygulama biçimi etrafında yeniden inşa edeceğiz. Özellikle, Flatpak'ı elementary OS üzerinde uygulama paketlemesinin geleceği olarak destekledik ve altta yatan sistem üzerinde işbirliği yapmak için Flathub'dan gelenlerle birlikte çalışıyoruz.

Flatpak.org'dan görüntü 


Takım 

Seçtiğimiz ekip, AppCenter'ın bazı orijinal tasarımcı ve geliştiricilerinden ve Flatpak ve sunucu tarafı otomasyonu entegre etme konusunda deneyimli birkaç yeni yüzden oluşuyor.

Çözümümüz diğer Flatpak mağazaları tarafından yeniden kullanılabilir ve geliştirilebilir. Ayrıca Endless, Flathub ve GNOME ekiplerinden gelecek olanlar ile de beraber çalışarak açık kaynak kodu dünyasında daha kolay kullanılmasına yardımcı olacağız.

Flatpak & Cüzdan 

AppCenter ve Flatpak ile uygulamalar kullanıcı başına yüklenir ve indirmek için gelişmiş izinler gerektirmez; böylece uygulamaları veya güncellemelerini almak için artık parolanızı yazmanız gerekmeyecek.

Uygulamaların sisteme veya kişisel dosyalara erişmeleri kısıtlanır ve varsayılan olarak teknik düzeyde diğer uygulamalardan izole edilir. Bu bazen "Confinement" veya "Sandboxing" olarak adlandırılır. Portallar adı verilen açık bir standart kullanarak, uygulamalar yalnızca açıkça izin verdiğinizde işletim sisteminize veya kişisel bilgilerinize erişebilir.

Uygulamalar yalnızca açıkça izin verdiğinizde kişisel bilgilerinize erişebilir.

Flatpak'ı tanıyan geliştiriciler, en son teknoloji bağımlılıkları kolayca paketleyebileceklerini bilirler, böylece en son motorlarla geliştirilen oyunların keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni ödemeler iletişim kutusunun bir prototipi 

Flatpak'ın en son özellikleri, ödemeler iletişim kutusunu elementary OS uygulamasındaki AppCenter uygulamasından ayırmamızı sağlayacak. Yeni AppCenter Authenticator sadece Elementary os üzerinde ödemeleri sağlamakla kalmayacak, diğer geliştiriciler ubuntu ve Fedora gibi diğer popüler Linux tabanlı işletim sistemleri üzerinde açık kaynak uygulamaları para kazanmak için  bu işletim sistemlerinde zaten mevcut olan uygulama mağazalarının içinden yapabilecekler.

AppCenter Authenticator, geliştiricilerin Açık Kaynak uygulamalarını diğer işletim sistemlerinde paraya çevirebilmelerini sağlar.

Ayrıca, ödeme yöntemlerinizi kaydetmek ve hızlı, tek tıklamayla satın alma olanağı sağlamak için güvenli bir cüzdan üzerinde çalışacağız.

elementary OS için yeni güvenli cüzdan bir prototip


Kullanılmayan veya ek fonlar, elementary OS ve AppCenter'ın daha da geliştirilmesi için kullanılacaktır. 

AppCenter ve elementary OS tutkumuz olduğundan, bu kampanya başarısız olsa bile bu özellikleri sunmaya niyetliyiz. Ancak sizin desteğiniz ile, en ileri teknolojiyi benimseme ve daha rekabetçi bir Açık Kaynak işletim sistemi ve tüm Flatpak mağazaları için iddialı bir temel oluşturma zaman çizelgesini hızlandırabileceğiz.

Bu kampanyayı mümkün olduğunca başarılı kılmak için, sosyal medyada paylaşırsanız ve insanlara bizi desteklediğinizi söylerseniz çok memnun oluruz.

Desteğiniz için tekrar teşekkürler!”

Yorum Gönder

0 Yorumlar