Galaxy S20 16GB RAM - Saçmalık

Galaxy S20 16GB RAM - Saçmalık

Samsung S20

Yakın zamanda Samsung hazretleri S20 serisi premium cihazlarını tanıttı.  Toplamda 3 cihaz var karşımızda. S20, S20+ ve S20 Ultra. Fiyatlar ise sırasıyla $999, $1199 ve $1399 minimum.

Bu cihazlar en az 12GB RAM ile geliyor ve en son işlemcileri kullnaıyorlar ve 120Hz ekrana sahipler ama bu 120Hz kullanabilmek ekranınızın çözünürlüğünü 1440p’den 1080p’ye düşürmek zorundasınız.

İyi güzel. Telefon da iyi telefon ona da bir şey demiyoruz. Ama başlığa geri dönersek neden ve ne zamandan beri bir telefonun 12GB veya 16GB RAM’e ihtiyacı oldu? Cevap aslında basit. Öyle bir ihtiyaç YOK!

Android genellikle iOS ile kıyaslanınca yavaş ve çok kaynak tüketen bir işletim sistemi olarak görülür. Bu kıyaslama ilk bakışta doğru gözükse de bu karşılaştırmayı manasız kılan bir felsefe de söz konusu. Zira Android işletim sistemi bilgisayar dünyasındaki Windows gibidir. Yüzlerce hatta binlerce farklı donanım türünü  ve bu donanımların farklı farklı konfigürasyonlarını desteklemek mecburiyetindedir. Bu felsefe farklılığı yüzünden birçok kişi iki işletim sistemini (iOS ve Android) kıyaslamanın pek manasız olduğunu söyler. Ancak 2020 yılında artık insanlığın yazılım anlayışı ve optimizasyonu çok çok ilerlemiştir. Android sanılanın aksine çok az RAM ile çalışabilecek düzeyde optimize edilmiştir. 2GB RAM aslında saf Android için fazlasıyla yeterlidir. Şu anda Android 4GB RAM ile çok rahat çalışabilmektedir. Benim telefonumda 4GB RAM var ve aynı anda iki uygulama çalışırken bile sorun yaşamıyorum. Öyle ki şu an iOS cihazlar bile 4GB RAM kullanıyorlar. Yani optimizasyon düzeyi iOS ile aynı neredeyse.

O halde neden Samsung cihazlarında 12GB RAM ihtiyacı duymuş?

Olay aslında tamamen pazarlama ile ilgili. Zira bir müşteri Samsung cihazlarında daha büyük sayılar görürse daha iyi olduğunu düşünür mantığı ile hareket ediliyor. Peki bu durumdan kim etkileniyor sonuç olarak? Cevap yine çok basit; biz. Zira telefonların fiyatları geçen yıla oranla $100 daha fazla. RAM’ler için kullanılan çipler üretmesi zor ve karmaşık olan cihazlar. DRAM zaten daimi ihtiyaç duyulan bir parça iken Samsung’un bunu sırf pazarlama amacı ile kullanıyor olması ve bunun parasını bizden beklemesi çok ayıp aslında.

Daha da komik olan tarafı ise bizim şişko Windows bile 4GB RAM ile rahatlıkla çalışabiliyor. Eğer oyun oynamak ve/veya fotoğraf/video düzenleme vb. işler için kullandığınız bilgisayarlarda 8GB veya proje boyutuna göre 16GB RAM’e ihtiyaç duyuyoruz. Ve bilgisayarlarda genellikle birden çok yazılım ekranınızda sürekli açık oluyor. 16GB RAM ile Android işletim sistemini hafızada tutabilir ve neredeyse hiçbir açtığınız uygulamayı kapatmadan hafızada saklayabilirsiniz. iyi de akıllı telefonlarda yaptığımız şeyler, oyun oynamak, webde gezmek, video izlemek ve sosyal medyadan ibaret. 16GB RAM’e ihtiyaç duymanız mümkün değilken neden aptal yerine konulup daha çok para ödüyoruz sadece 2 yıl kullanabileceğimiz (kullanmamıza izin verilecek olan) cihaz için ₺15.000 ödeyelim.

Lütfen bu basit “büyük sayılar iyidir” pazarlamasına düşmeyin.

https://www.samsung.com/tr/smartphones/galaxy-s20/models/

Yorum Gönder

0 Yorumlar