Yalnızlığın Sağlığa Etkileri

Photo by Fabrizio Verrecchia on Unsplash

Yalnızlığın Sağlığa Etkileri

Yalnızlık hem karmaşık hem de her birey için benzersiz evrensel bir insan duygudur. Tek bir ortak nedeni olmadığından, bu potansiyel olarak zarar veren zihin durumunun önlenmesi ve tedavisi önemli ölçüde değişebilir.

Örneğin, okulunda arkadaş edinmek için mücadele eden yalnız bir çocuğun, karısı yakın zamanda ölen yalnız yaşlı bir adamdan farklı ihtiyaçları vardır. Yalnızlığı anlamak için, "yalnızlık" terimi ile tam olarak ne kastettiğimize ve çeşitli nedenler, sağlık sonuçları, semptomlar ve yalnızlık için potansiyel tedavilere daha yakından bakmak önemlidir.

Yalnızlığın Tanımı

Yalnızlığın yaygın tanımları bunu yalnızlık ya da yalnızlık hali olarak tanımlasa da, yalnızlık aslında bir zihin durumudur. Yalnızlık, araştırmacılar tarafından haftada bir kereden fazla yalnız hissetme olarak tanımlanır.
Yalnızlık insanların kendilerini boş, yalnız ve istenmeyen hissetmelerine neden olur. Yalnız olan insanlar genellikle insan teması istemek, ama zihin onların durumu daha zor diğer insanlarla bağlantı kurmak için yapar.

Yalnızlık, birçok uzmana göre, mutlaka yalnız olmak değildir. Bunun yerine, yalnız ve izole hissediyorsanız, o zaman yalnızlık zihin devlet içine nasıl oynanır. Örneğin, bir üniversite birinci sınıf öğrencisi oda arkadaşları ve diğer akranları ile çevrili olmasına rağmen yalnız hissedebilirsiniz. Askeri kariyerine başlayan bir asker, sürekli olarak diğer birlik üyeleri tarafından kuşatılsa da yabancı bir ülkeye gönderildikten sonra kendini yalnız hissedebilir.

Yalnızlığın Nedenleri

Yaklnızlığa katkıda bulunan faktörler arasında fiziksel izolasyon, yeni bir konuma taşınma ve boşanma gibi durumsal değişkenler yer alıyor . Bir kişinin hayatında önemli birinin ölümü de yalnızlık duygularına yol açabilir. Ayrıca, depresyon gibi bir psikolojik bozukluğun bir belirtisi olabilir.

Yalnızlık da düşük benlik saygısı gibi iç faktörlere atfedilebilir. Kendilerine güven eksikliği olan insanlar kendilerinin diğer insanlar tarafından saygı duyulmaya ve dikkate değer olmadıklarını düşünürler.. Bu izolasyon ve kronik yalnızlığa yol açabilir.

Yalnızlıkla İlişkili Sağlık Riskleri

Yalnızlığın hem fiziksel hem de ruhsal sağlık üzerinde çok çeşitli olumsuz etkileri vardır. Dahil:

 • Depresyon ve intihar
 • Kardiyovasküler hastalık ve inme
 • Artan stres düzeyleri
 • Azalmış bellek ve öğrenme
 • Antisosyal davranış
 • Kötü karar verme
 • Alkolizm ve uyuşturucu kullanımı
 • Alzheimer hastalığının ilerlemesi
 • Değiştirilmiş beyin fonksiyonu
Yalnızlığın zarar verdiği tek alanlar bunlar değil.

Yalnız yetişkinler yalnız olmayanlara göre daha az egzersiz olsun. 4 Onların diyet yağ daha yüksektir, onların uyku daha az verimli, ve daha fazla gündüz yorgunluk rapor. Yalnızlık aynı zamanda vücudun derinliklerindeki hücresel süreçlerin düzenlenmesini bozar ve bizi erken yaşlanmaya yatkınlıkla karşılar.

Ne Araştırma Yalnızlık Hakkında Öneriyor

Araştırmacılar, düşük yalnızlık seviyelerinin evlilik, daha yüksek gelirler ve yüksek eğitim durumuyla ilişkili olduğunu bulmuşlar. Yalnızlık yüksek düzeyde fiziksel sağlık belirtileri ile ilişkilidir, yalnız yaşayan, küçük sosyal ağlar, ve düşük kaliteli sosyal ilişkiler.

Yakın Arkadaş Sahibi Olmak Yalnızlıkla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Araştırmalar ayrıca yalnızlığın Amerika Birleşik Devletleri'nde daha yaygın hale geldiğini düşündürmektedir. 1985'ten beri, ABD'de yakın arkadaşı olmayan insan sayısı üçe katlandı. İnternet yükselişi ve -ironik olarak- sosyal medya, kısmen bu durumdan sorumlu .

Uzmanlar, yalnızlıkla savaşan şeyin sosyal etkileşim miktarı değil, kalitenin olduğuna inanıyorlar.

Sadece üç ya da dört yakın arkadaş olması yalnızlık savuşturmak ve zihin bu devlet ile ilişkili olumsuz sağlık sonuçlarını azaltmak için yeterlidir.

Yalnızlık Bulaşıcı Olabilir

Bir çalışma yalnızlığın aslında bulaşıcı olabileceğini gösteriyor. On yıllık bir çalışmada, araştırmacılar yalnızlığın sosyal ağlarda nasıl yayıldığını incelediler. Sonuçlar, yalnızlık yaşayan birine yakın kişilerin de yalnız olma olasılığının %52 daha fazla olduğunu gösterdi.

Yalnızlığı Önlemek ve Aşmak İçin İpuçları
Yalnızlığın üstesinden gelinebilir. Bu bir değişiklik yapmak için sizin tarafınızdan bilinçli bir çaba gerektirir. Bir değişiklik yapmak, uzun vadede, daha mutlu, sağlıklı yapabilir ve olumlu bir şekilde çevrenize başkalarını etkilemek için izin.

Yalnızlığı önlemenin bazı yolları şunlardır:

 • Yalnızlığın bir şeylerin değişmesi gerektiğinin bir işareti olduğunu kabul et.
 • Yalnızlığın hem fiziksel hem de zihinsel olarak hayatınız üzerindeki etkilerini anlayın.
 • Toplum hizmeti veya zevk başka bir etkinlik yapmayı düşünün. Bu durumlar insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlıklar ve sosyal etkileşimler yetiştirmek için büyük fırsatlar sunar.
 • Sizinle benzer tutum, ilgi ve değerleri paylaşan kişilerle kaliteli ilişkiler geliştirmeye odaklanın.
 • En iyisini bekleyin. Yalnız insanlar genellikle reddedilmeyi beklerler, bu yüzden bunun yerine sosyal ilişkilerinizde olumlu düşüncelere ve tutumlara odaklanırlar.

Kaynaklar:
https://www.verywellmind.com/loneliness-causes-effects-and-treatments-2795749

Yorum Gönder

0 Yorumlar