Windows 10 İkonların Üstündeki Mavi Oklar Nedir?

Belki karşılaşmışsınızdır. Windows 10 ikonların üstündeki mavi oklar nedir ve onları nasıl kaldırırım. Windows 10’da bazen ikonların/simgelerin üzerinde birbirine zıt iki ok işareti görürsünüz. Göz zevkinizi bozmasının yanı sıra ne işe yaradıklarını ya da neden orada olduklarını merak etmiş olabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosyalardaki mavi oklar


Yukarıdaki resimde de görebildiğiniz üzere simgenin üzerinde 2 tane mavi ok var. Bu simgenin anlamı o dosyanın veya klasörün sıkıştırılmış olduğudur. Her dosya sıkıştırılamaz bu yüzden her yerde karşınıza çıkmaması normaldir. Eğer diskinizin ayarlarında “Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır” seçeneğini seçmişseniz; bütün sıkıştırılma işlemi uygulanabilen dosyalar sıkıştırılır ve üzerine bu simge yerleştirilir.

Bu simgenin kaldırılmasını istediğini belirli bir dosya varsa şu yolu izleyin:

Dosyaya sağ tıklayın > Özellikler’i seçin. > “Genel” sekmesinde “Gelişmiş” düğmesine tıklayın. > “Disk alanından kazanmak için içeriği sıkıştır” yanındaki tiki kaldırın.
Uyarı: Bu işlemi uyguladığınızda dosya sıkıştırması kaldırılır. Dosya ya da Klasör çok büyük boyutluysa veya içinde çok fazla dosya varsa uzun vakit alabilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar