İngilizce Öğrenememenizin 4 Sebebi

Photo by William Krause on Unsplash

İngilizce Öğrenememenizin 4 Sebebi


1- Gerçekten Öğrenmek İstemiyor Olduğunuzun Farkında Değilsiniz

Öğrenmem lazım cümlesi çok sık duyduğum bir ifade. Öğreneceğiniz yeni bir dile yapmanız gereken diğer işler gibi bir iş olarak bakmayın. Dil öğrenmek hayatınızı sonsuza dek değiştirecek bir deneyim olarak bakın. Dil asla tamamen öğrenilmez. Ben bu dili öğrendim bitti diyen biri kendini çekyattan atsın zira yok öyle bir dünya. Dil öğrenmek gerçekten merak ettiğiniz ve size sunacağı yeni dünyaya olan ilginiz sayesinde bir iş olmaktan çıkar. Aksi halde çook sıkıcı olur. O kadar şeyi öğreneceksiniz kim uğraşacak yoksa. İstediğiniz dili her nasıl öğreneceksiniz önce bunun çok büyük bir karar olduğunu anlayın ona göre karar verin. İş hayatınızı, özel hayatınızı, ayırabileceğiniz zaman miktarını iyi düşünün. Planınızı kolayca etkilenmeyecek şekilde yapın. Başlangıçta sabırlı bir şekilde devamlılık çok önemlidir. Allah aşkına kararlı olun. 

2- Unutuyorsunuz Ve Yalan Söylüyorsunuz.

“Ben tekrar ediyorum, ben zihnime yazıyorum, ben bunu biliyorum.” YALAAAN. Bilmiyorsunuz. Kaç defa bir öğrencime bu konuyu bir tekrar edelim mi diye sorduğumda hocam ben o konuyu biliyorum diyor. Ama bir soru sorduğumda bana dut yemiş bülbül gibi baktığını anlatamam size. Bir şeyi bildiğinizde üzerinde düşünmeden bahsedip cevap verebilirsiniz. Adınızı biri sorduğunda oturup düşünüyor musunuz? Hmm ilk harfi S sonra a mı vardı yoksa o mu? bak onları karıştırıyorum yoksa ö mü ama İngilizce de ö yok. Ama bu benim adım özel isim o zaman sorun olmaz. Yok yani düşünmüyorsunuz. Adın ne? Ali. şak bitti. Bilmek budur.

3- Sadece Kursla Olmaz. Valla Olmaz.

Kursa gittiğinizde, haftada 3 gün 3 saat gidiyorsunuz mesela. Çalışıyorsunuz büyük ihtimalle. Akşam gideceksiniz o yüzden. zaten yorgunsunuz, o yorgunlukla zaten beyniniz artık kendini kapatmaya başlamış. Sonra eve gidince üstüne yatıyorsunuz ondan sonra da bütün gün Türkçe konuşup bir gram İngilizce aklınızda olmuyor. Ertesi hiç bir şey hatırlamıyorsunuz düne dair. Eğer tekrar etmezseniz sonraki gün kursa geldiğinizde hiçbir şey hatırlamayacaksınız. Beynimizde bütün öğrendiğimiz diller aynı bölgede işleniyor. Kısacası beyninizi iki dil kullanmak için eğitiyorsunuz ki bu zor bir süreç. O bölgedeki sinir hücreleri hem var olan bağlarını korumaya çalışıyor çünkü yeni bir dil öğrenince Türkçeyi unutacak haliniz yok ne anladık bu işten yoksa, bir yandan da yeni bağlantılar oluşturup yeni öğrendiğiniz dili kalıcı hale getirmeye çalışıyor ki o dili kullanın. Ama bu bağlar aniden gerçekleşmiyor. İlk öğrendiğinizde bir şeyler tetikleniyor ama siz bunu kullanmayınca beyin bakıyor ki bu çöp gibi kenarda duruyor yüzüne bakan yok atıyor onları. Sonra ertesi gün ben size bakınca tırt. hiçbirşey yok.

4- Ne Sevdiğinizi Nasıl Bilmezsiniz? Hiç Mi Merak Etmiyorsunuz?

Ne seviyorsunuz? neye ilginiz var? diye soruyorum öğrencilerime herkes birbirine bakıyor. sanki kopya bekliyorlar birbirlerinden. Ben ne seviyorum biliyor musun? ipucu versene azıcık çalışmadığım yerden sordu. Sevdiğiniz ve ilginizin olduğu şeyleri öğrendiğiniz dilde bulup okumanız çok faydalı. Bu sayede hayatınıza öğrendiğiniz bu dili entegre edebileceksiniz. Bir dili öğrenmenin en önemli yolu o dili yaşamaktır. Herkes pılı pırtı toplayıp Emerikelere kenedalara gidemiyor yani. Dolayısıyla ortamımızı biz yaratıyoruz.
Bu şekilde çaba göstermeyecekseniz bana gelmeyin. Valla çocuk gibi kimsenin peşinden koşamam. Şunu yaptın mı bunu biliyor musun? ne oldu ne bitti? Ben size doğru 2 adım atıyorsam siz de bana doğru 2 adım atacaksınız. yoksa tek taraflı ilişkiler gibi saçma bir hal alır bu iş. Zorla öğretmiyoruz. Dinde zorlama yoktur denmiş. Dilde hiç zorlama yok. Keyfiniz bilir. :D

Yorum Gönder

0 Yorumlar