Türkiye’nin Yerli Arabası Tanıtıldı. İşte Detaylar

Türkiye’nin Yerli Arabası Tanıtıldı. İşte Detaylar

Kaynak:https://www.togg.com.tr/

İlk önce TOGG nedir? ondan başlayalım. 


TOGG(Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) ifadesinin kısaltması.TOGG, LinkedIn sayfasında kendisini şöyle tanıtıyor.

“Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“TOGG”) dünyayla rekabet edecek, fikri mülkiyet haklarına sahip bir otomotiv markası yaratma hedefi ile güçlerini birleştiren Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu Grubu ortaklığında 25.06.2018 tarihinde kuruldu.
TOGG, elektrikli ve bağlantılı araçlar tasarlamakta ve bu araçlar etrafında bir mobilite ekosistemi inşa etmektedir. TOGG, bu ekosistem sayesinde geniş kitlelerin hayatını kolaylaştırmayı, emisyonları sıfırlayarak sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefleyen geleceğin otomobil şirketidir. 
Web sitesi: https://www.togg.com.tr
Sektörler: Otomotiv
Genel Merkez: Istanbul, Istanbul
Türü: Özel Şirket
Kuruluş: 2018 ”

Türkiye’nin uzun yıllardır kendi otomobiline sahip olmayı istediğini biliyoruz. Devrim arabaları ile yapılan girişim ne yazık ki kalıcı olmadı. Ancak uzun bir aradan sonra böyle büyük bir girişim ile neredeyse kesin gözüyle bakıyorum.

İlk banttan çıkacak araç bir SUV olacak.

Kaynak:https://www.togg.com.tr/

SUV Nedir? 


SUV, Sports Utility Vehicle kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve Spor Amaçlı Araç anlamına gelir.  Başına gelen C harfi ise (C-SUV)  Compact = kompakt (mümkün olduğunca aralıksız bir şekilde bir araya getirilmiş) anlamına gelir. Ya da birçoğumuz bunu orta segment olarak biliyoruz. SUV’ler 4 çeker olmak zorunda değiller. Bir SUV’yi SUV yapan şey 4 çeker olması değildir. Boyutları ve gücüdür. Ancak birçok SUV, 4 çeker olarak sunulur.

4 Çeker mi Olacak, 2 Çeker mi?


Üretilecek olan arabamız da hem 4 çeker versiyona hem de arkadan çekişli bir versiyona sahip olacak. arkadan çekişli olan versiyon 200 beygir gücünde ve tek motora sahip. 0-100 hıza 7.6 saniyede erişebiliyor. 4 çeker versiyon ise 2 motora sahip ve 400 beygir gücünde. 0-100 arasını ise 4.8 saniyede kapatıyor. 2022 yılında pazara çıkması planlanan bu model EuroNCAP (arabaların ne kadar güvenli olduklarını ölçen bir test firması) testlerinden 5 yıldız almayı hedefliyor. (SUV’ler için daha zor bir başarı puanı)

İlk Üretilecek Aracın Menzili Nedir?

İki seçenek sunulacak. 300+km ve 500+km mesafeye sahip olabilecek araçlar. Örneğin sadece İstanbul içinde seyahat etmeniz gerekiyorsa 300+km menzilli araç sizin için yeterli olacaktır. Ancak uzun mesefaler kat etmek gibi bir niyetinizde varsa (İstanbul’dan Ankara’ya gitmek gibi) 500+km versiyon sizin için daha uygun olabilir. Tabi burada bu mesafeyi ne sıklıkla kat edeceğinizi de düşünmelisiniz.

Kaynak:https://www.togg.com.tr/

Otonom Sürüş (Otopilot) ve Gelecek


Seviye 2 otonom sürüş yeteneğine sahip olacak arabamız. Seviye 2 için otonom kelimesini kullanmak pek de doğru olmayabilir zira aracı siz kullanıyorsunuz. Seviye 2’de araç sizinle birlikte çalışıyor. Seviye 2’de aracınız sizi uyarabilir ve anlık yardım sunabilir. Sizin için fren yapabilir veya gerekirse örneğin bir kazadan kaçınmak için hızlanabilir. Otomatik acil fren sistemi, kör nokta izleme sistemi, şeritten çıkma kontrolü, şerit ortalama sistemi, Adaptif cruise control sistemi (öndeki araç ile mesafenizi korumanızı sağlayan bir sistem) sunulabilir/dahildir. Ancak genişletebilir bir platforma sahip olduğundan seviye 3’e geçiş yapmak mümkün olabilir ancak bununla ilgili henüz bir bilgimiz yok.

İç Tasarım


5 kişilik bir oturma düzenine sahip olması planlanan araç çoğunlukla dokunmatik ekranlarla donatılacak. Ayrıca sesle kontrol ve minimalistik bir düzen hedeflenerek modern bir çizgi yakalanıyor.  Karakaş şöyle bir açıklamada bulundu:
“Günümüzün otomobilleri sadece A noktasından B noktasına gitmek anlamına gelmiyor. Artık akıllı bir aygıta ve bir bilgisayara dönüşüyorlar ve işten, evden sonra üçüncü bir yaşam alanına dönüşüyorlar.”

Kaynak:https://www.togg.com.tr/


Üretilmeye başlanacak olan aracımız sürekli internete bağlı olacak ve diğer akıllı cihazlarla iletişim halinde olacak. Ayrıca araç güncellenebilir yazılıma sahip olacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar