RCS Nedir? Android RCS Desteği Geldi

Telefonuma gelen ~800MB güncelleme ile Vodafone hattımda Android Mesajlar sayesinde RCS servisleri etkinleşti.

RCS Nedir?

Rich Communication Services (RCS) aslında 2007 yılında ortaya çıkan bir teknoloji. GSM operatörleri tarafında bir sonraki yıl ilgi gördü. iPhone kullanan herkes iMessage hizmetinden haberdardır. Whatsapp benzeri servis iPhone kullanıcılarının en sevdikleri özelliklerden biridir. Resim, video, döküman vb. birçok içerik internet sayesinde hemen paylaşılır. İnternetiniz olmadığı zaman ise otomatik olarak SMS vasıtasıyla konuşmaya devam edebilirsiniz. Bu güzellikler Android telefonlar için Whatsapp gibi harici uygulamalar tarafından sağlanıyordu. Google bu konuda bir iyileştirmeye gitmek istedi zira bu tür uygulamalar farklı şirketler tarafından yönetiliyor ve bir standart sunmuyorlar. Örneğin Whatsapp Facebook'a ait bir uygulama.

RCS mesajlaşma ise operatör bazında desteklenen ve telefonunda RCS destekleyen bir mesajlaşma uygulaması olan herkes tarafından operatörler arası kullanılabilecek bir hizmet. Yani sadece bir üreticinin telefonuna, sadece belirli bir uygulamaya veya belirli bir operatöre ihtiyacınız yok. Mesela ben Whatsapp'tan kurtulmak istiyorum zira Facebook ile bilgi paylaşmak işime gelmiyor. Facebook hesabımı kapattıktan yıllar sonra iş yüzünden açmam gerekti. Ama iş haricinde kullanmıyorum çünkü Facebook güvenimi kaybetti. RCS mesajlaşma hizmeti ile Whatsapp ile yaptıklarınızın hepsini yapabileceksiniz.(Görüntülü arama + sesli arama özellikleri yok tabii olarak)

Telefon İngilizce, ama yeşil yazı Bağlı yazıyor.
Tabii olarak herkes Android Mesajlar kullanmıyor veya hiç mesajlaşma uygulamalarını bile açmıyorlar. Türkiye'de mesajlaşma denilince akla Whatsapp geliyor. Ama başka bir kalıcı alternatifin olması her zaman çok iyidir. Evet bu servis kalıcı bir servis. Operatörler tarafından sürekli olarak desteklenecek. Ancak RCS üzerinden gönderdiğiniz mesajlar, SMS mesajlarda olduğu gibi şifrelenmiyor. Bu değiştirilebilir ama bilmekte fayda var. Whatsapp uçtan uca şifreleme yapıyor olsa da bir şifrelemenin ne kadar güçlü olduğunu ve Facebook'un ne kadar süre bu özelliği aktif tutacağını bilemeyiz. Neden bilmiyorum ama Whatsapp'tan soğudum ondan böyle negatif bir tavrım var Whatsapp'a karşı. :)  SMS uygulamanızın ayarlarına girin ve RCS destekleyip desteklemediğine bakın ve destekliyorsa etkinleştirebilirsiniz. Ücret filan yok. Eğer sizin SMS uygulamanız desteklemiyorsa Android mesajlar uygulamasını indirebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar