Protez Organlar ve GelecekleriDoğuştan kolu, kolları, bacağı, bacakları, olmayanlar, sonradan kolunu, kollarını, bacağını, bacaklarını kaybedenler; gözünü gözlerini kaybedenler ve daha birçok farklı organını kaybedenlerin hayatlarında belkide sürekli karşılaştıkları bir kelime: Protez. (prostetik, prosthetics, prosthesis = aynı kapıya çıkan kelimeler)

Nedir Protez?

“Protez, eksik olan vücut uzuvlarını taklit edecek şekilde yapılmış aygıtların genel adıdır.” - Vikipedi.

Bu aygıtlar birçok farklı sebepten ötürü çıkarılmak zorunda kalınan organların görevlerini tamamen veya kısmen yerine getirmek amacıyla üretilen yapay, cansız aygıtlardır.

Bacağını kaybettiği için yürüyemeyen bir insanın yürümesine ve hatta koşmasına imkan verebilirler. Bu aygıtlar insanlar için çok önemli zira protezler yapay organ üretimine öncülük etmektedirler. Kullanımları sadece uzuv kaybı yaşayan insanlar sınırlı kalmayıp gelecekte normal insanların da zayıflayan bedenlerini değiştirmek için kullanacakları bir sektör olarak duruyor. Tabii ki, her şeyde olduğu gibi bu alanda da henüz çook başlangıçta olmamıza rağmen son 10 yılda robotik alanında gerçekleşen gelişmeler sürecin hızlandığını gösteriyor. Aşağıda İngilizce olan birkaç YouTube videosu bırakıyorum. Videoları izlemeden önce de şunu aklınıza yerleştirmenizi istiyorum: Protez kullanan insanlara karşı olan tavır ve tutumlarınızda saçma değişikler yapmanıza gerek. Normal insanlar onlar da, sadece bizden daha çok engel çıkıyor karşılarına. Eğer onları aşağılama gibi bir düşünceniz varsa zaten siz insan değilsiniz demektir. O yüzden yerinizi bilin. 😘Yorum Gönder

0 Yorumlar