Bilmediğinizi Biliyorsanız Diğerlerinden Akıllısınız!

Photo by Siora Photography on Unsplash

Evrenimizde en önemli şey aslında bilgi. Bilgi insanlığın var olması ve ilerlemesini sağlayan yegane faktör. Bu bilgiye sahip olabilen ve bunu etkili bir şekilde kullanabilen bilinen tek varlık insan. Bilgisayarlarda bilgi işleyip kullanıyor diyebilirsiniz ama onlarında üreticisi biz olarak aslında bilmediğimiz bir şey yapmıyorlar. Ama en azından bilmedikleri bir konuda biliyormuş gibi davranmıyorlar. İnsanlar ise bu konuda çok büyük sıkıntı çekiyor.

Birçok kez bir insana soru sorduğunuzda size her şeyi biliyormuş gibi cevap verebiliyor. Bazılarımız hatta yanlış bildiklerini size doğru diye satabiliyorlar. Sürekli ben biliyorum, ben yapabilirim diyen bir insana temkinli yaklaşmakta fayda. Bilhassa bu kişiler sağlık sektörü gibi bir alanda hizmet veriyorlarsa. Çünkü akıllı insanlar tarafından bilinen ve her ne kadar sinirbozucu olsa da sürekli kulaklarına küpe ettikleri bir şey var. Ne kadar bilmedikleri. Akıllı ve bilgiye aç insanlar sürekli araştırır ve öğrenirler. Öğrendikçede daha ne kadar çok öğrenilecek şeyin olduğunun ve ne kadar az şey keşfettiğimizin bilincine sahip olurlar. Bu yüzden birçok keresinde bir konu hakkında sorulara cevap vermeleri gerektiğinde, ne kadar bilmediğimizden dem vururlar. Bu durum birçok insanı rahatsız ediyor çünkü hemen herkes ya bu adam hiçbir şey bilmiyor. Nasıl bir yerlere gelmiş filan diyorlar ki birçok akıllı insan bir yerlere gelmiyor. Gelemiyor. Dürüstlük, herkesin beklediği ama kimsenin vermediği bir erdemdir. Sonradan gelişecek bir şey değildir. Bu konu farklı bir konu o yüzden bu yazıda içine girmeyeceğim ama bilen bilir.

Akıllı insan da bilmediğini bilir. Her şeyi bilmenin zorluğunun farkındadır ve zamanla bir konuya odaklanır. Bir konuya odaklanan bir insan da diğer konulardan geri kalır ve bu normaldir. İnsanlara tanrı gibi davranmak doğru değildir. Bir insan akıllı telefonlar konusunda çok biligili iken güvenlik sistemlerinden hiç anlayabilir. Hani sen teknoloji ile ilgiliydin bunu da mı bilmiyorsun lafı sizin cahilliğinizi ortaya çıkarır. Kibarlıktan bunu size söylemiyor olsalar da size başta gücenip sonra da halinize acımaları işten bile değildir. Neredeyse bütün akıllı insanlar yanlış anlaşılmıştır ve hiç anlaşılamamıştır. Toplum doğuştan %100 kör ama tedavi edilebilen bir insan gibidir, ona başlangıçta sadece siyahı anlatabilirsiniz. Zamanla diğer renkleri de öğrenecektir ama zaten bu renkleri görenleri anlayamaz ve onları dışlar.

Size, kendime ve herkese tavsiyem, insanları herhangi bir sonuca ulaşmak için veya cevap vermek için dinlemeyin, sadece duyup anlamak için dinleyin. O zaman çok daha farklı bir hayatınız olacak ve toplumu ve kendinizi daha iyi anlayabileceksiniz. Farklılıklar bu hayatı eğlenceli ve yaşamaya değer kılan kriterlerdir. Eğlenin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar