Ben de yalnızım galiba!?


Birçok kez yalnız olmaktan şikayet etsem de aslında yalnız olmayı tercih eden bir insanım. (Sadece şikayet etmeyi seviyorum :D) Fakat ister romantik olsun ister sadece arkadaşlık olsun insanoğlunun birbirine olan duygusal ihtiyacı göz ardı edilemez bir gerçek. Buna dayanarak arkadaşlık benim için çok önemli bir duygu ve bağ. Ama şunu fark ettim ki aslında uzun süredir yalnızım. Birçok insanı tolere etmek benim için zor olduğundan bunu fark etmemiştim.

Liseyi Türkiye’nin uzak köşelerinden birinde, bir yurtta geçirdiğim zaman da kendimi birçok kere yalnız hissettiğim olmuştu. Zira lise çağında birçok insan kaliteli bir arkadaşlık kuracak duygusal olgunluğa sahip olmayabiliyor. Liseden geri kalan tek bir arkadaşım var ve onunla da artık çok samimi değiliz. Zaman ilerledikçe hayatımıza daha çok dalıyor ve birbirimizin hayat içeriği çok farklı noktalara erişince o eski hissiyatı ve konuşma konularını artık bulamıyorsunuz ve yavaş yavaş arkadaşlığınız solmaya ve kaybolmaya başlıyor. Bunu birçok kez fark etmiyoruz çok oldukça yavaş olan bir süreç. Ben ise bu sürecin daha farkındayım çünkü sadece etrafımı değil kendimi de gözlemlemeyi oldukça seviyorum. Farkındalık benim için önemli bir şey.

Öte yandan Türk insanının kendi duygularını anlaması ve ifade etmesi çok fazla görülen bir durum değil. Türk milleti olarak duygularımıza kötü bir şeymiş gibi davranmaktan kendimizi alıkoyamıyor. Bu durum cinsiyet farkı gözetmiyor. Duyguların neredeyse tabu olduğu bir memlekette normal davrandığınızda günahkar olan siz oluyorsunuz. Bunun üstesinden gelmek şimdilik çok zor olarak görünüyor. Ben de bu duruma anlayışla yaklaşıyorum ve gerekirse ömrümü yalnız geçirmeye hazırladım kendimi. Ancak bu durumu benim kadar basit ve non-chalant bir tavırla kabul edecek çok fazla insan yok. Şunu bilmekte fayda var, ne yapıyor olursanız olun kendiniz için yaşıyorsunuz. Başkalarının söyledikleri sizi her zaman mutsuz eder. Kararınızı vermelisiniz.
image credit: Photo by Noah Silliman on Unsplash

Yorum Gönder

0 Yorumlar