Time of Flight(TOF) Sensörü Nedir?


Doğrudan cihazların kameraları ile birlikte çalışacak olan kamera görünümlü yeni bir sensör.  Ancak kamera sensörlerinin aksine ışığı değil derinliği ölçüyor.

Bu sensörler radar gibi, bir ışık hüzmesi gönderip, ışığın nesnelerden yansıyıp geri dönme süresini ölçerek lense olan uzaklıklarını belirliyor. Olay ışık hızında gerçekleştiğinden(neredeyse) siz bir şey fark etmiyorsunuz. Üstelik infrared ışık spektrumunda olduğundan gözünüze flaş gibi birden parlak bir ışık gelmiyor.

Bu sensörün kullanılmasındaki en büyük sebepler ise oldukça iyi bir mesafeye sahip olması, oldukça hatasız olması, oldukça hızlı olması ve diğer benzeri donanımların aksine oldukça küçük olması ve çok az enerji tüketmesi(cep telefonuna koyacağınız bir şey için önemli bir durum).

Neden Önemli?

Nesnelerin kameralardan ne kadar uzakta olduğunu bilmek çekilecek olan fotoğrafların kalitesini birden çok farklı açıdan geliştirebilir. Çekeceğiniz sahnedeki nesnelere daha doğru bir şekilde ve hızlı bir şekilde odağa getirilebilir. Bununla birlikte bokeh ve portre modları daha etkili ve hassas bir şekilde uygulanabilir. Gece fotoğraflarında da kullanışlı bir teknoloji zira birçok sensör ışık bilgisi ile odaklama işlemi gerçekleştiriyor. Doğal olarak ışık olmayınca bu işlem sıkıntılı bir hal alıyor.

Karma gerçeklik teknolojisini de unutmamak lazım. Çünkü gerçeklikteki nesnelerin konumlarını ve şekillerini bilmek daha gerçekçi sahneler ve yerleştirmeler için çok önemli.

TOF sensörü tek başına çalışmak zorunda değil. Çoğunlukla birden çok donanımla (kameralar gibi) beraber kullanılarak etkilerini ve güçlerini artırıyor.

Hangi Cihazlarda Var?
Huawei P30 Pro
Samsung Galaxy S10 5G
Oppo RX17 Pro
Honor View 20
LG G8 ThinQ

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.