SpaceX'in Starhopper Testi Başarılı Geçti


SpaceX, Elon Musk tarafından kurulan bir uzay teknolojileri geliştirme ve uzay yolculuğuna odaklanan bir yazılım ve donanım şirketi. Şirket Mars planı ile biliniyor. Şu aralar sürekli olarak ve başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptıkları destek görevleri ile birçok yerli ve yabancı uyduların yörüngeye yerleştirilmesinde en uygun bütçeli özel şirket olarak çalışıyorlar. SpaceX, 21.yy en önemli şirketlerinden biri eğer en önemlisi değilse.Şirket insanlı Mars görev için geliştirmekte olduğu BFR(artık Starship) uzay aracı bir yana dursun, astronotların içinde olacağı ve gezegen veya gezegen uydularına inmede kullanılacak olan Starhopper için testler aslında daha önemli ve hızla ilerliyor. Starhopper, Salı akşamı yapılan testle 150m yüksekliğe çıkıp bir süre havada asılı kaldıktan sonra yaklaşık 100m ilerleyip önceden belirlenen iniş noktasına vardı ve kontrollü bir şekilde başarıyla iniş yaptı. Starhopper bu uçuş için SpaceX’in yeni geliştirdiği “Raptor” roket motorunu kullanıyor. Raptor motorları sıvı metan gazı kullanıyor ve bu uçuşla birlikte ilk defa sıvı metan yakıtı kullanan bir roket motoru bu boyutta bir uçuş gerçekleştiriyor. Starhopper bu testte sadece 1 tane Raptor motoru kullandı. Ve görüntülerden de anlaşıldığı üzere son derece başarılı bir test olarak görünüyor ama kesin sonuçlar için SpaceX raporunu beklemek daha doğru olacaktır.
Bu test aynı zamanda biraz politik bir yön de içeriyor. SpaceX, NASA’ya Starhopper’ın uygun bir seçenek olduğunu ve astronotların taşınmasında kullanılabileceğini kanıtlamak istiyor. Özellikle de NASA’nın insanları tekrar Ay’a gönderme projesi kapsamında bu test önemli bir ilerleme ve NASA tarafından kullanılması durumunda ise SpaceX için büyük bir para kaynağı olacaktır. Üstelik bazı politikacılar çoktan SpaceX’i yakından takip etmeye başladılar bile. Texas’lı bir senatör (SpaceX üretiminin bir kısmını Texas’da yapıyor.) SpaceX’i ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.
NASA’da benzer bir sistem üzerinde çalışıyor aslında. NASA B-2 test alanını yenilemek için $230 milyon harcadı. SLS çekirdek roketinin test için hazırlandığı @NASA_SLS tarafından atılan bir tweette görüntülendi. Bu roket 2011 yılında beri geliştirilmekte ve $14 Milyar dolara mal oldu ve süreç halen devam ediyor.
Bunun aksine SpaceX’in Starship programı hızla ilerliyor. Starhopper’ın inşasına 2018 ortalarında başlandı ve çoktan iki test gerçekleşti bile.

Yorum Gönder

0 Yorumlar