Intel Ice Lake CPU Detayları Netleşti


Yeni işlemcileri i3, i5, ve i7 kategorilerinde, 9W ile 28W arasında değişen TDP(Thermal Design Power) değerlerine sahipler. (10nm)

Ice Lake İşlemciler
Temel işlemci Özellikleri - Ice Lake


İlk önce U ve Y serisi arasındaki farklar nedir?

U serisi işlemciler standart laptop (mobil) işlemcileri. Genellikle 15W-28W arasında değişen TDP değerlerine sahipler.

Y serisi işlemciler ise genellikle 9W-12W arasında değişen TDP değerlerine sahipler ve çoğunlukla ultra hafif ve taşınabilir bilgisayarlar için kullanılıyorlar ve batarya süreleri oldukça uzun.

9. jenerasyona kıyasla, 10. jenerasyon Ice-Lake işlemciler %18 IPC (Instructions Per Clock) performans artışı sunuyor. Ancak saat hızlarında bir yavaşlama söz konusu. Bu da elde edilen %18’lik performansı aslında neredeyse götürüyor. Fakat bu pil ömrü olarak geri dönüyor.

Sadece performans açısından bakarsak, Ice-Lake işlemcilerde CPU’dan ziyade GPU daha güçlenmiş. i7-1065G7’nin Iris grafik birimi Nvidia’nın MX serisi kartlarının performansına neredeyse yetişiyor.

Ice-Lake işlemciler için Thunderbolt desteği gömülü olarak geliyor. Yani bilgisayarınızda harici bir Thunderbolt çipi olmak zorunda değil. (Eskiden olmak zorundaydı.) Bu da güç tasarrufu anlamında büyük bir avantaj sağlıyor.

Wi-Fi 6 desteği de bulunuyor bu işlemcilerde ancak Wi-Fi 6 modemlerin ve bağlantı noktalarının azlığından ve fiyatlarından bahsedecek olursak pek de bir fark yaratmıyor son kullanıcı için.

Intel ayrıca Meltdown ve Spectre açıklarına karşı donanım tabanlı önlemler aldığını söyledi ancak bunu test etmek çok zor o yüzden net bir şey söyleyemiyoruz. Intel beye güvenmek zorundayız şimdilik.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.