Google Harika Bir El Takip Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Ellerin şeklini ve hareketini algılama yeteneği, çeşitli teknolojik alanlarda ve platformlarda kullanıcı deneyimini geliştirmede hayati bir bileşen olabilir. İşaret dilini anlamada ve el hareketleriyle cihazları kontrol etmek için kullanılabilir. Ayrıca “Karma Gerçeklik” uygulamalarında doğal etkileşimler için kullanılabilir. Ellerimizi algılamak biz insanlara doğal gelse de bu durum bilgisayarlar için biraz zor zira parmaklarımız birbirlerini örtüyor bazen avucumuzu örtüyor, üstelik bilgisayarların algılamada kullandığı kontrast farkı sistemine de uymuyorlar zira tek bir renkten oluşuyor birçok kişinin eli.
19 Ağustos 2019’da Google bu duruma yeni bir yaklaşım geliştirdiği açıkladı. Artık el hareketlerini Machine Learning(ML) kullanarak gerçek zamanlı olarak doğrudan cihaz üzerinde takip edebilecekler. Yani herhangi bir internet veri aktarımına gerek olmadan. Bu sistem tek bir kare el fotoğrafının üzerinde 3 boyutlu 21 takip noktası yerleştiriyor. Ayrıca sadece takip etmekle kalmayıp bu 21 noktanın el hareketlerine göre nerede olacağını da tahmin ediyor. Böylece elinizi yumruk yaptığınızda parmak uçlarındaki takip noktaları kaybolmuyor.

Önemli takip noktaları; 21 Adet

Parmaklar birbirini örtse bile takip hatasız oluyor.

Bu sistemin diğer avantajı ise bir cep telefonu üzerinde bile çalışabiliyor olması. Günümüzde en iyi el takip sistemi çok güçlü masaüstü bilgisayarlar gerektirirken bu yeni yaklaşımla beraber sadece akıllı telefonunuzun kamerası vasıtasıyla birden çok kişinin el hareketleri gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu takip edilebiliyor ve hareketler tanınabiliniyor.

Birden çok kişinin eli doğru olarak takip edilebiliyor.Kaynak: https://ai.googleblog.com/2019/08/on-device-real-time-hand-tracking-with.html

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.