ABD’nin, Huawei'ye Bir 90 Gün Daha Vermesi BekleniyorGüncelleme: Beklendiği gibi oldu. Huawei'ye 90 günlük bir geçici lisans daha verildi.


Mayıs ayında ABD hükümeti, Huawei’ye ABD’nin (ve ABD menşeli teknolojiyi kullanan şirketlerin ) Çin teknoloji deviyle iş yapmasını engelleyen bir ihracat yasağı getirdi . Huawei'nin akıllı telefon ve hücresel altyapı işinde hala destekleyecek müşterileri olduğu için ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei'ye yasağı üzerinde 90 günlük muafiyet sağlayarak mevcut müşterilerini desteklemesini sağladı. Bu 90 günlük lisans 20 Mayıs 2019'da verilmiş, bu yüzden 19 Ağustos Pazartesi günü bitiyor. Şimdi ne olacak?

Reuters'in raporuna göre , ABD Hükümeti Huawei'ye müşterilerini desteklemek için 90 günlük bir ek süre daha verecek. Kaynaklar, Reuters’e verdiği demeçte, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping arasında bir çağrı yapılmasını ve bu hafta sonu anlaşmanın yenilenmesinin "beklendiğini" söyledi.

Mayıs ayında, ticaret departmanı muafiyeti şöyle açıkladı: “Geçici Genel Lisans, operatörlere diğer düzenlemeleri yapmak için zaman ayırıyor ve şu anda Huawei ekipmanına güvenen Amerikalılar ve yabancı telekomünikasyon sağlayıcıları için uygun uzun vadeli önlemleri belirlemek için imkan tanıyor. Kısaca, bu lisans mevcut Huawei cep telefonu kullanıcıları ve kırsal geniş bant ağları için işlemlerin devam etmesine izin verecek. "

Huawei şirketinin Çin hükümeti tarafından Amerikalıları casusluk yapmak için kullanabileceği endişeleri nedeniyle ABD'de ticaret yapmaktan men edildi. Huawei, Çin hükümetine casusluk yaptıklarını defalarca reddetti. The Wall Street Journal'dan yeni yayınlanan bir raporda , şirketin  Afrika hükümetlerine, vatandaşlarına casusluk yapmaları için yardım ettiği iddia ediliyor. Huawei bu iddiayı da reddetti.

Geçen aynı ateş dansını Çinli ZTE firmasıyla da yapmıştık. Zira ZTE birkaç banlanıp tekrar ticaret yapmasına izin verilmişti. Huawei, Çin’in en büyük şirketlerinden biri olup, bu görüşmeler parçalanırsa Çin’in misillemesinin nasıl olacağını merakediyoruz. Geçmişte, Çin,  ticaret savaşı tırmanırsa iPhone satışlarını engellemekle tehdit etmişti.

Yorum Gönder

0 Yorumlar