Sessiz Bir macOS Güncellemesi Tehlikeli Zoom Web Sunucusunu Kaldırıyor
Apple, Mac için Zoom konferans uygulaması tarafından yüklenen belgelenmemiş web sunucusunu kaldıran sessiz bir macOS güncellemesini yayınladığını söyledi. Sessizden kasıt, kullanıcılar herhangi bir ekran görmeden, güncelleme arka planda yapıldı ve bitti.
Bu web sunucusu yerel ağa bağlanan her bilgisayardan gelen bağlantı isteklerini kabul ediyordu. Üstelik web sunucusu Zoom konferans uygulaması kaldırılsa bile çalışmaya devam ediyordu. Üstelik bu web sunucusu Zoom uygulamasının zorla yeniden kurulmasına da imkan veriyordu. Gelen eleştiriler sonrasında Zoom bir yama yayınladı.
Çarşamba günü ise Apple kendi yamasını yayınladı. Yukarıda dediğimiz gibi yama sessiz bir şekilde kuruldu ve artık kullanıcılar bir bağlantıya tıkladıklarında bir bildirim alıyorlar bu işleme devam edip etmemek konusunda. Daha önceden bir bağlantıya tıkladığınız anda kendinizi konferansın içinde buluyordunuz. Bazen istemeden bir bağlantıya tıkladığımız oluyor. O yüzden böyle bir bildirim gerçekten faydalı oldu.
Apple nadiren sessiz güncellemeler yayınlıyor. Şirket bu konuda kullanıcılarının güvenliğinin önemli olduğunu ve bu sessiz güncellemeyi kullanıcılarının güvenliğinden emin olmak için yaptığını söyledi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar