Samsung ve AMD Grafik İşbirliği Yapıyor


AMD grafik teknolojilerini Samsung’a lisanslıyor gelecek mobil işlemci çekirdeklerinde kullanmak için. Bu anlaşma AMD’nin yeni duyurduğu RDNA grafik mimarisi için geçerli. RDNA aynı zamanda AMD’nin masaüstü RADEON kartlarınında altında yatacak olan teknoloji.

AMD daha önce Radeon grafiklerini Intel’e lisanslamıştı. Böylece Intel çipleri daha güçlü grafiklerle geliyordu. Intel kendi grafik kartını ve grafik teknolojilerini geliştiriyor olduğunda bu anlaşmanın çok uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz.

AMD’nin Radeon grafik işlemcileri sadece PC donanım alanında değil Konsol alanında da çok yaygın kullanılıyor. Zira AMD özelleştirilmiş grafik çiplerini PS4 ve XBox One  konsolları AMD işlemcileri beraberinde kullanıyor.

RNDA mimarisi yüksek olasılıkla şu anki ARM tasarımı olan Mali serisi GPU’ların yerine geçecek. Samsung Exynos çiplerinde ARM GPU’larını kullanıyordu. Samsung Amerika, Kanada, Çin, Japonya ve Latin Amerika’da Snapdragon işlemcilerini ve Adreno GPU’larını kullanıyor. Dünya’nın geri kalanında ise Exynos işlemcileri ve ARM GPU’ları kullanılıyor. İlginçtir ki Adreno serisi GPU’lar daha önce AMD tarafında üretiliyordu taa ki 2009’daki Qualcomm satışına kadar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar