Google Tablet İşinden VazgeçtiGoogle daha önce Android tabletler ile tablet dünyasına girmek istemiş ancak başarılı olamamıştı. 2015’te Pixel C ile son bulan Android tablet hayali 2018’de Pixel Slate ile yeniden denendi. Ancak ne yazık ki istenilen başarılar elde edilemedi.

Yukarıdaki Tweette Rick Osterloh Google’ın donanım biriminin diğer cihaz kategorilerine odaklanacağını ancak var olan tabletleri ve diğer partnerlerinin tabletlerini desteklemeye devam edeceklerini söylüyor.


Pixel Slate şu birkaç sebepten pek rağbet görmedi:

1- Cihaz pahalı ve yavaştı. Giriş modeli $599 fiyata sahipti (8GB RAM Modeli $699) ve 4GB RAM ile Intel Celeron işlemci kullanıyordu. Intel işlemcilerin Google işletim sistemlerinde pek başarılı olmadıklarını Android’den biliyoruz. Cihazlar yapılan kullanıcı incelemelerinde o kadar kötü notlar aldı ki tam anlamıyla piyasaya sürülmeden iptal edildi. Böyle pazara sunulan ilk Pixel Slate $799 fiyat etiketine sahip olan Intel Core M3 işlemcili bir model oldu. Ancak tablet bu fiyatla zaten Apple’ın iPad Pro’su ile aynı fiyatta oluyordu. Ama ne yazık ki iPad Pro ile performans konusunda aralarında uçurumlar vardı. Buradan sonra daha büyük fiyat etiketli daha güçlü Pixel Slate modelleri piyasaya sürüldü iPad ile yarışması için ama fiyatlar artık o kadar yükseldi ki Pixel Slate almak yerine bir Ultrabook laptop almak çok daha mantıklı hale geldi.

2- Diğer bir sorun da Chrome OS. Laptoplarda uzun süredir kullanılıyor olsa da tablet ve dokunmatik konusunda yeniden yazılması gerekmişti. Pixel Slate duyurulduğunda ise tam hazır değildi. Beta’dan ziyade alpha gibi duruyordu. Performans kötüydü arayüz değişime uğramış ve hatalar birbiri ardına kendini gösteriyordu. Premium olması gereken bu tablet bir mühendislik prototipi gibi duruyordu.

Sonuç piyasada bulunan en iyi tabletler iPad ve iPad Pro serisi ile Microsoft’un Surface Pro serisi ki Surface serisi Türkiye’de yok. Apple cihazlarının da fiyat etiketleri roket yakıtlarıyla yakın bir kulvarda seyir ederken Türkiye’de zorunda olanlar ve parasını nereye harcayacağını bilemeyenler haricinde kimsenin çantasına girmeyecek olan ürünler bunlar.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.