Antergos Linux Projesi Artık Yok

Arkadaşlarınızla paylaşın.

Ben bu haberi kaçırmış olsam da Linux dünyasının karmaşasına bakılırsa bu çok da inanılmaz değil.

Antergos, Arch linux dağıtımını kullanıcı dostu yapmayı ve stabil bir sistem sunmayı hedefliyordu. 2014 yılından bu yana 931,439 kere indirilmiş olan bir dağıtım.

21 Mayıs günü projenin sonlanacağını bir yazı ile duyurdular.  

“Bugün, bu projenin sonlandığını duyuruyoruz. Birçoğunuzun geçtiğimiz birkaç ay içerisinde fark etmiş olabileceği üzere artık Antergos’un bakımını yapacak yeterince zamanımız yok. Bu karara vardık çünkü, inanıyoruz ki bu projeyi ihmal etmeye devam etmek topluluğumuza büyük bir haksızlık olur. Bu adımı şimdi atarak, projenin kodları hala çalışırken, ilgilenen diğer geliştiricilere kullanışlı bulduklarını alma ve kendi projelerini başlatma fırsatı veriyoruz.”

https://antergos.com/blog/antergos-linux-project-ends/

Var olan Antergos kullanıcılarının endişelenmesine gerek olmadığı vurgulanıyor. Zira sistemleri Arch tarafından yayınlanacak güncellemeleri almaya devam edecek. Yakın zamanda bir güncelleme ile birlikte var olan Antergos depoları ve Antergos özel paketler kaldırılacak. Arch Linux deposunda bulunan bütün uygulamalar oradan güncelleme almaya devam edecek. Forum ve Wiki sayfaları 3 ay kadar bir süre daha açık kalacak. Ancak o süreye kadar taşınmanızda fayda var.

Linux işletim sistemleri göz önünde bulundurulduğunda bu durum oldukça normal. Gönüllülük esasına dayanan bu işletim sistemleri ne yazık ki gelişim ve ömür bakımından yavaş ve kısa oluyorlar. Bu işletim sistemleri üzerinde çalışan insanların bir hayatları olduğu ve geçinmek için paraya ihtiaç duydukları bir aşikar. Para kazanmak için yapılan işler de zaman gerektiriyor haliyle. Milyonlarca kişiye erişmeyen ve parasal desteği olmayan dağıtımlar öyle ya da böyle yok oluyorlar. Ancak Antergos ekibinin dürüst bir şekilde çıkıp projeyi sonlandırması kullanıcıları ve geliştiricileri aydınlatmış oldu ve gereksiz vakit kayıplarını ortadan kaldırdı. Linux dünyası herkesin kafasına estiği gibi davrandığı küçük habitatlar olmaktan çıkıp birbirine bağlı bir ekosistem olmadıktan sonra bir başarı elde etmek zor olacaktır.


Arkadaşlarınızla paylaşın.