Apple Cihazlarını Tercih Etmeniz İçin En Büyük Nedenler


1- Yazılımsal destek

Akıllı telefon devriminden önce olan telefonların internetle olan etkileşimleri kısıtlı olduğundan güvenlik gibi sorunları da bulunmuyordu. Ancak günümüz akıllı telefonlarının bilgisayarlardan bir farkları yok. Bunda en büyük etken de gelişmiş işletim sistemleri. Ancak Ne yazık ki pazarda şu anda sadece 2 oyuncu bulunuyor. Google ve Apple => Android ve iOS . Apple’ın 5 yıllık bir cihaz desteği olduğunu hepimiz biliyoruz. Zira iPhone 5s hala güncelleme alıyor ki bu telefon 20 Eylül 2013’te piyasaya sürüldü. iOS 12’nin desteklendiği cihazlar listesine bir göz atın.


iOS 12 Uyumlu Cihazlar -Kaynak: apple.com/tr


Android cihazlarda ise bu durum sadece 2 sürümle kısıtlı kalıyor. Örneğin 7.1 Nougat ile piyasaya sürülen bir cihaz sadece 8.x Oreo ve 9.x Pie sürümlerini alması beklenir, şu anda beta aşamasına ulaşmış olan 10.x sürümü ise kesinlikle desteklenmeyecektir. Bu 2 sürüm kısıtlaması cihazın ömrünün inanılmaz kısa olmasına sebep oluyor. Daha sık telefon değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

2- Donanım üstünlüğü

Apple’ın Mac bilgisayarları için bunu söylemek mümkün olmasa da asıl başarılı oldukları nokta iPhone. iPhone’u göz önüne aldığımızda işlemci, grafik, ve optimizasyon bakımından en iyi akıllı telefon olduğu su götürmez bir gerçek. Bu donanımsal üstünlük Android rakiplerini sürekli olarak gölgede bırakıyor. Zira Android cihazların donanımsal olarak zayıf kaldığı bir gerçek. Burada şunu unutmamak gerekiyor 8GB RAM’e sahip olan bir telefon 4GB RAM’e sahip olan bir Apple cihazından daha üstündür demek yanlış olur. Zira RAM miktarı tek başına yeterli olmuyor. Bu RAM’e okuma ve yazma hızları aslında çok daha önemli. Neyseki son yıllarda bu fark kapanıyor.

3- Tasarım
Apple cihazları -bilhassa iPhone- Sürekli aynı görünmekle ve sıkıcı olmakla suçlanıyordu. Ancak eski simetrik tasarımının da çok beğenildiği ve Android tarafında sıkça kopyaladığını ve birçok markanın bu kopyalar sayesinde başarı yakaladığını inkar etmek yanlış olur. iPhone X piyasaya sürülmesiyle notch tasarımınında birden popülerleştiğini ve buna Apple’ın sebep olduğunu hepimiz biliyoruz. Öte yandan Mac bilgisayarların laptop dünyasında en şık görünenleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Yazılımını beğenmesek bile.

Donanım tasarımı bir yana yazılım tasarımı da aynı şekilde akıllı telefon dünyasına şekil vermiş ve hala birçok Android üretici tarafından -bilhassa Çinli üreticiler tarafından- koyalanmakta olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca ne ironiktir ki Android cihazların tema mağazalarında bile en popüler temalar arasında hep iOS benzeri temalar yer alır.

Birçoğumuzun Android kullanmasının sebebi daha kişiselleştirilebilir bir sistem olmasından gelmektedir. Ancak bu güzel göründüğü anlamına gelmiyor. :)


4- Değer

Android cihazların ikinci satışlarının çok ucuz olduklarını bilmeyen yoktur. 10 gün bile kullandığınız bir Android cihaz 500₺ ucuza giderken 10 gün kullanılan bir iPhone sadece 100₺ aşağı bir fiyatla alıcı bulabilir.  Bunda en önemli etken benzer donanıma ve yazılıma sahip olan başka bir cihazın olmaması en önemli etkendir. Öte yandan Android dünyasında uygun fiyata çok fazla alternatif bulmanın mümkün olmasının yanı sıra her cihazda yer alan android deneyimini istediğiniz gibi değiştirebiliyor olmanız cihazların kolay satılamamasına ve ucuzlamasına sebep olabiliyor. Bu yüzdendir ki iPhone 6 bile hala bazı Android amiral gemileri ile aynı fiyatta olabiliyor. Siz düşünün artık.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.