İstanbul’da Ev Bulmanın Zorluğu Başka Bir Derya

Arkadaşlarınızla paylaşın.

Evden ayrılmaya karar verdiğimi ve kalacak bir yer aradığımı zaten yazmıştım biraz öfke ile dolu bir şekilde. Aramalar devam ediyor ama bu macera içerisinde insan gerçekten yeni şeyler öğreniyor. İnsanların neden kolayca kalacak bir yer bulamadığını İstanbulda artık daha iyi anlıyorum.

Bir apart veya kiralık daire ya da kiralık oda arıyorum ki düzgün olduğu sürece hiçbiri farketmez. Apartlar genellikle pahalı olan ve kötü koşulları olan bir seçenek. 10m2 alanlar için sizden 1000₺ istiyorlar ki rezil bir şey yani Öyleki kocaman binaya sundukları hız 25MBit. 4 kişi aynı anda YouTube açsa 5. kişi ağzı açık kalıyor. Mümkün değil. Apartlar çöp zira ilanların hepsinde gördüğünüz ücretler hep 6 kişilik 4 kişilik odalar için. 600-800₺ arasında. Koğuş misali ve ne mantıktır anlamadım. Hadi japonya olsa anlayacağım da İstanbul ya burası.

İnternette karşınıza çıkan ve kısa açıklamaları olan kiralık oda ilanlarına aman dikkat. (bazıları da kiralık oda arkadaşı diye ilan vermiş, aman dikkat o ilan öyle verilmez hiç mi Türkçe kullanmıyorsunuz anlamadım. Gerçi gerçekten aradığı o da olabilir. No commento.) Bu ilanlarda net açıklamalara ihtiyaç var. Konuştuğum bir kişi beni 3 kere geri arayıp sanki askerlik arkadaşıymışız konuşunca ben biraz rahatsız oldum ve arkadaşımla eve çıkmayı planladığımı söyledim. O da onu al gel gurup oluruz demez mi! Biz başka semtten bakmaya karar verdik deyip hayali arkadaşımın da kendimin de canını kayırdım. Numarayı hemen engelledim. Kafa rahat. Ama tabi güzelim oda gitti. Şimdi aramalar tekrar hız kazandı.

Evlerde kira + depozito + eşya + doğal gaz+ elektrik + su artı derken 800₺ kiralık bir yer( hayali tabi nerede o günler) 2000₺ den fazlaya mal oluyor. Gerçek Dünya’da fiyatlar daha da yüksek. Bekara ev vermeyenler mi dersiniz, sizin aksan biraz tuhaf yabancı mısınız? Sorularına kadar neler neler. İstanbulda ulaşım gerçekten berbat. Her yere otobüs olmadığı olan seferler bazen numunelik koyulmuş. Yılda bir gidiyorlar resmen. Zaten her cadde, her sokak bir otopark muamelesi gördüğünden her yerde trafik oluyor. Otobüsler yavaş zaten. Geçmişler olsun. İstanbul’a ihanet edildiği doğrudur. Hem de 2 şekilde de. Mimarisine ihanet ediliştir doğrudur restore edilip korunmalıydı; 2. madem mimariyi batırdınız hiç yoktan güzel bir şeyler yapıp şu otopark sorunları çözseydiniz, ulaşım sorununu çözseydiniz. Her iki şekilde de berbat oldu bu çorba.

Bana gelince maalesef aramalar devam. Henüz bir şeyler yok ve zaman azalıyor. Para da önemli bir dert. Şu sitedeki ilginizi çeken bir iki reklama tıklayıverin de iki üç kuruş kazanalım. Allah rızası için diyorum artık. (Modern dilenciliği icat ediyorum şu anda aman dikkat 😀)

Kalın sağlıcakla kolay gelsin.


Arkadaşlarınızla paylaşın.