Huawei Amerika Tarafından Banlandı, Herkesi Etkiliyor

Arkadaşlarınızla paylaşın.

Amerika’da bir süredir devam etmekte olan Huawei güvenli mi tartışmaları Trump yönetiminin Huawei’yi “Entity List” eklemesi ile yeni bir boyut kazandı. Bu liste aslında bir çeşit kara liste ve bu listede adı yazan şirketler Amerika ile ticaret yapamıyor. 

Bu gelişmenin ardından Google Huawei’nin Android lisansını dondurdu. Bu ne demek oluyor?

Yani Huawei artık; 

Google ile doğrudan çalışamayacak,  
Android güvenlik güncellemelerine hızlı bir şekilde erişemeyecek, 
Huawei cihazları Google servislerinin hiçbirini kullanamayacak. (YouTube, Play Store vb.) 

Neyseki var olan cihazlar Google servislerini kullanmaya devam edebilecekler.  Amerikalı şirketler sadece devletin koyduğu bu kuralı uyguluyorlar. Google, Huawei gibi büyük bir telefon üreticisini kaybetmek istemez.

Google servislerinin kullanılamaması sadece gelecekte üretilecek cihazlar için geçerli. Ancak var olan ve gelecek olan bütün cihazlar Android’in bir sonraki sürümünü almak için AOSP (Android Open Source Project) sürümünün yayınlanmasını beklemek zorunda. Böylece Huawei yeni Android sürümünü elde edebilecek ve EMUI üzerinde çalışmaya başlayacak; bu demek oluyor ki, zaten yavaş olan Huawei güncellemeleri çok daha yavaşlayacak.  

Fakat, daha önce ZTE ile yaşanan olay gibi bu ban da bir süre sonra kaldırılabilir, zira ZTE 3 ay içinde sorunları düzeltebilmişti. Bu banlanma Huawei’nin sadece telefon işini değil, bilgisayar ve tüm diğer işlerini kapsıyor. Huawei, Microsoft, Intel, Nvidia gibi şirketler ile de çalışamayacak. 

Şu anki asıl sorun Huawei’nin Amerika iletişim altyapısında kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek olan güvenlik sorunu. Çünkü Çinli birçok şirket içinde Çin devletinin de hisseleri bulunuyor. Eğer ileride bir emir gelmesi halinde Huawei’nin Amerikanın iletişimini kesmek için (en azından çoğunluğunu) bir sinyal göndermesi mümkün olabilir.  

Amerika başkanı Donald Trump yakında, Japonya’da Çin başbakanı ile görüşecek ve bunun görüşme öncesi bir hamle olabileceği de söylendi. Ancak bu tamamen bir spekülasyondan ibaret zira bunu doğrulamak mümkün değil. 

Türkiye’de Huawei kullananlar için ne demek bu? 

Amerika’nın bu banı daimi yapması halinde Türkiye’de Huawei’ye karşı bir tepki takınabilir. Zira Huawei Türkiye’de de 4G ve  5G altyapılarında kullanılıyor/kullanılacak.  

Tüketiciler içinse cihazlarınıza gelen Android güncellemeleri çok geç gelecek ve yeni çıkacak olan Huawei cihazlarını almak mantıklı olmayacak zira Google servisleri ile çalışmayacaklar, hatta Microsoft servileri ile de çalışamayacaklar zira bu ban bütün Amerikan şirketlerini de etkiliyor. 

// huawei banlandı, huawei yasaklandı,


Arkadaşlarınızla paylaşın.