Uzak Gelecekte En Çok Tabletler Kullanılacak


Uzak Gelecekte En Çok Tabletler Kullanılacak.


ARM devrimi yaşandığından bu yana binlerce cihaz ARM işlemcilerini kullanıyor. SoC marketi ve üreiticileri hızla ARM mimarili işlemcilere geçiyor ve inanılmaz değişiklik fark ediyorlar. Bu da Ağır bilgisayarların ve laptopların yerine daha ideal sistemleri (tabletleri) daha mantıklı bir seçenek yapıyor.

ARM Devrimi Nedir?

ARM devrimi aslında Akıllı telefon devrimi ile paralel olarak görülüyor. Zira APple tarafından 2007’de tanıtılan iPhone ile akıllı telefon devrimi başladı. Akıllı telefonların içinde kullanılabilecek küçük ama güçlü işlemciler gerekiyordu. ARM bu noktada cevap oldu. Akıllı telefonlarla hızla gelişen ARM işlemcilerin evrimi sürekli olarak devam etti. Çok daha güçlenen ARM işlemcileri sunucu sistemlerine de dahil edilmeye başlanınca devrimin ikinci aşaması da gerçekleşti. Üçüncü aşamada Microsoft’un Windows’u ARM üzerinde çalışacak şekilde yazması devam etmekte olan 3. aşamayı başlattı. 3. Aşamada laptoplarda ve masaüstü makinelerde arm tabanlı işlemcilerin kullanılması yatıyor. Ancak klasik sistemlerin aksine SoC şeklinde sunulacak olan bu sistemler Oyun alanı gibi yüksek güç gerektiren alanları kapsamıyor.

Neden Tablet?

Tasarım açısından bakıldığından sahada kullanılmaya en uygun tip olan tablet, hareket ve taşınabilirlik açısından da son derece müsait. Cep telefonlarının aksine daha geniş ekran sunabilirken işlem gücü olarak da yüksek kapasiteye sahip olacak. Günümüzün telefon tablet laptop üçlüsü yerine gelecekte telefon artı Tablet norm olacak.


Katlanabilir Telefonlar…

Katlanabilir ekranlar geleceğin bir parçası olsada tasarım itibarıyla çok fazla güç taşıyamayacaklar. Isı ve Quantum mechanics hala tasarımlarımız önünde duran büyük engellerden ikisi. Sadece ekran alanı elde etmek yeterli olmuyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.