En İyi Linux Dağıtımları 2019 – Güncellendi

Arkadaşlarınızla paylaşın.

En İyi Linux Dağıtımları 2019

Ubuntu (tavsiye) 5 üzerinden 4

Ne kadar farklı Linux dağıtımı denerseniz deneyin hiçbiri Ubuntu ve türevlerinin yerini tutamaz. Gnome arayüzü Windows sürümlerinden farklı olsa da alışması çok da zor değil.

Yazılım olarak aradığınızı bulabileceğiniz son kullanıcıya hitap eden bir mağaza ile gelmesi ve donanım desteğinin çok geniş olması gerçekten çok iyi. Gnome uygulama başlatma ekranı azıcık yavaş olsa da Windows’tan sonra hiç fark etmeyeceksiniz bile.

Ubuntu Mağaza
2. Ekran + Laptop Ekranı
https://www.ubuntu.com/

Linux Mint (5 üzerinden 4)

Alışması en kolay Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı. Önceden birçok yazılım yüklü geldiğinden kullanımı basit. Ayrıca alternatif masaüstü ortamları sunmasından dolayı yıllardır en popüler Linux dağıtımlarından biri. Cinnamon Desktop klasik Windows arayüzü andırıyor.

https://linuxmint.com/

Elementary OS (5 üzerinden 2)

İnanılmaz derece kısıtlamalara sahip olan Elementary OS başka bir Ubuntu türevi. Ancak bu gereksiz sadeleştirme benim için işletim sistemini kullanılmaz hale getirdi. Ayrıca pencereleri küçültmek için her defasında “rıhtım” çubuğunu kullanmak zorunda olmak da rahatsız edici. Normal Ubuntuda ise rıhtıma tıklayarak küçültme yapamıyorsunuz. Hıh, ilginç?

https://elementary.io/tr/

Zorin OS (5 üzerinden 3)

Bir başka Ubuntu türevi daha. Amaçları arayüzü Mac veya Windows’a benzetmek. Seçim yapabiliyorsunuz ama 19€ ödemek gerekiyor. Ücretsiz olan sürümü Windows benzeri olan kendi arayüzünü kullanıyor.

https://zorinos.com/download/

Manjaro (5 üzerinden 3)

Ubuntu gibi güzel bir mağazası olmasa da son derece olgun bir Linux dağıtımı. Sürekli geliştirilmekte olan ve kullanıcı sayısı çok yüksek olan Manjaro destek konusunda Ubuntu’yu aratmıyor. Üstelik KDE, XFCE, GNOME, Budgie, Deepin gibi birçok masaüstü seçeneği sunuyor. XFCE ve KDE resmi olarak destekleniyor. Diğer sürümler topluluk destekli.

https://manjaro.org/

Solus (5 üzerinden 4)

Solus kendi mağazasına sahip olan ve tamamen sıfırdan yazılmış olan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Yani herhangi bir dağıtımın üzerine kurulu değil ve hızla geliştirilmeye devam ediliyor. Son derece kullanıcı dostu olan Solus Ubuntu ile yarışacak kadar iyi. 3. parti yazılımları da mağazada bulunduran Solus en kullanıcı dostu ve stabil çalışan dağıtımlardan biri.

https://getsol.us/home/

Arkadaşlarınızla paylaşın.