Linus Torvalds Tekrar Linux’un Başında


Linus Torvalds Tekrar Linux’un Başında

Birkaç haftalık aradan sonra Linus Torvalds Linux topluluğundaki yerini tekrar aldı. İskoçya’da yapılacak olan Open Source Summit Europe  zirvesinde 40-50 civarında Linux’un en iyi geliştiricileri ile buluşacak.

Yaklaşık 1 ay önce Linus Torvalds, Linux geliştirme topluluğundaki görevine bir süre ara vereceğini duyurmuştu. Notunda “Bazı davranışlarımı değiştirmem gerekiyor. Ayrıca bu zamana kadarki bireysel davranışlarım yüzünden üzdüğüm veya Linux çekirdeği geliştirme işinden vazgeçmelerine sebep olduğum kişilerden özür diliyorum. Bir süreliğine izin alıp insanların duygularını nasıl anlayabileceğim ve uygun davranışlar nasıl sergileyeceğim konusunda yardım alacağım.” demişti.

Bu süre sona erdi ve kendisi artık tekrar iş başında. Tabi anlayışlı ve kibar bir Linus Torvalds görüp göremeyeceğimiz şimdilik muamma.


Linux çekirdeğinin 4.19 sürümünün duyurulması esanasında Greg Kroah-Hartman (Linux’un geçiçi lideri) şöyle yazmıştı: “Linus, çekirdek ağacını sana geri devrediyorum. Birleşim sürecinin neşesini ve sevincini yaşabilirsin. :)”

Torvalds’ın herhangi planlanmış bir halka açık oturumu Open Source Summit Europe etkinliğinde bulunmuyor.

Aynı zamanda gözden geçirilmiş yeni bir Linux Code of Conduct, Linux’un bir parçası olarak onaylandı. Bu mesleki ahlak ilkelerinde şöyle deniyor: “ Linux liderlerinin örnek olması mantıklı bir beklentidir.”

Bu yüzden Torvalds’ın Linux geliştirici topluluğunu daha dost canlısı ve davetkar bir hale getirmesi bekleniyor. Bu zamana kadarki davranışlarını kendini beğenmiş ve acınası olarak tanımlayabiliriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar