Elementary OS 5.0 Juno İnceleme 2018

Arkadaşlarınızla paylaşın.

Elementary OS 5.0 Juno İnceleme 2018

elementary OS Juno 5.0 yakın zamanda yayınlandı ve elementary os 0.4.1 Loki sürümünü seven biri olarak denemek istedim hemen.

İlk önce kurulum ile ilgili biraz bilgi vereyim. elemenary.io sitesinden iso dosyanızı indirdikten sonra Rufus gibi bir yazılımla Windows üzerinde USB başlatıcı oluşturabilirsiniz. ISO dosyasının boyutu 1.48GB Windows isoları gibi 4GB indirmiyorsunuz. Sonra USB belleği bilgisayara takın ve F8 veya F9 gibi bir tuşla seçin ve sistem başlayacak. (Tuşlar sistemden sisteme değişir.)

elementary os Juno Kurulum

İnceleme

Bilgisayar açıldığında Loki sürümündeki tanıdık kilit ekranı karşıladı beni. Zaten güzel gözüküyordu değişen bir şey yok. Şifreyi girip oturum açtıktan sonra ilk fark ettiğim bazı simgelerin gözükmemesi oldu. Yerlerinde sadece varsayılan yer tutucu simgeler vardı. Sonradan öğrendik ki bunlar çevirmenlerin yaptığı hatalar yüzünden gözükmüyormuş. Ama programlar gayet düzgün çalışıyor.

simgelerden bazıları gözükmüyor

Dosya gezginindeki simgeler değişmiş. Artık animasyonla açık olup olmadıklarını görebiliyorsunuz. Ayrıca dosya gezgini en son kapattığınız konumu hatırlıyor. Bu benim biraz canımı sıktı. Çünkü bütün pencereleri kapattıktan sonra tekrar başa dönmesini isterdim. Daha da kötüsü bu ayarlayabileceğiniz bir seçenek yok.

indirilenler ve videolar klasörleri açık

Masaüstünü hala kullanamıyorsunuz. Masaüstünüze herhangi bir simge ya da program ekleyemiyorsunuz. Bu bence abartılı bir sadelik. Zira seçenek olarak sunulmalıydı ama maalesef ki yok. Öyleki Masaüstüne sağ tıklayıp duvar kağıdı ayarlarına gidebileceğiniz bir kısayol bile yok.

Artık sadece tek tıklayabiliyorsunuz çift tıklama seçeneği yok. Ayarlardan da etkinleştiremiyorsunuz. Dosya seçerken hata yapmanız çok kolay oluyor ya da istemeden bir dosyayı veya klasörü açabiliyorsunuz. Ya da sağ tıklarken istediğiniz simge yerine boş alana tıklıyorsunuz gibi gözüküyor.

çift tıklama seçeneği yok

Sistem her zamanki oldukça hızlı çalışıyor. Özellikle de SSD kullanıyorsanız. PC kullanıcıları için; klavyenizdeki Windows tuşu “super key” olarak adlandırılıyor aklınızda olsun. O tuşa bastığınızda kısayolları görebileceğiniz bir pencere açılıyor. Oldukça kullanışlı. Uygulamalar kısmını açmak için Windows + Space tuşuna basmanız gerek. Bu kısayolları ayarlardan değiştirebiliyorsunuz.

Kısayollar- uygulamaya göre değişiyorlar

Güvenlik ve gizlilik konusunda iyileştirmeler mevcut. Ayarlardan erişebileceğiniz bu seçeneklerde artık lokasyon verisine erişen uygulamaları görebilir ve lokasyon servislerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Lokasyon servisleri

Bildirimlerde ve sistem genelinde kullanılan bazı yeni sesler var.

Uygulama merkezinde istediğin kadar öde modeli ile satış yapılıyor. Yani eğer isterseniz programa para ödeyebiliyor ve geliştiriciyi destekleyebiliyorsunuz. Ancak uygulamayı tamamen ücretsiz de indirip kullanabiliyorsunuz fakat bu uygulamalar otomatik güncellenmiyor. Sizin AppCenter üzerinden güncellemeniz gerekiyor. (AppCenter çevrilmemesi gerekiyordu ama Uygulama merkezi olarak çevrilmiş. Bu şekilde bitişik yazıldığında bir marka gibi göze alınmalı. AppStore çevirildi mi? :D)

Masaüstünde bazı iyileştirilmeler yapıldı. Windows benzeri pencereleri sürükleyip yerleştirebiliyorsunuz.

Pencere tutturma

Özellikler ve iyileştirmeler bunlarla sınırlı değil ama kullanımızı etkileyecek dikkat çekecek kadar önemli de değiller. Yeni duvar kağıtları birkaç detay gibi. 

Benim görüşüm yine elementary OS’un pro bir kullanıcıya hitap etmediğidir. Internet, basit belge işleri ve e-posta yapıyorsanız sorun olmadan kullanabilirsiniz. Ancak biraz ileri düzey kullanıcılar için bu kadar sadelik biraz abartı olmuş. Sadelikten ziyade eksiklik olarak görüyorum ben. Ayrıca Loki üzerinden geçen onca süreden sonra daha fazlasını beklerdim açıkçası. Ancak bu demek değildir ki elementary OS kötü. Kesinlikle değil. 5 üzerinden 4,3 veriyoruz. 


Arkadaşlarınızla paylaşın.