Linux’un En Kötü Yanı


Linux’un En Nefret Ettiğim Özelliği


Doğrudan başlayacağım bu konuya. UYGULAMA KURULUMLARI! İnanılmaz bir şekilde 2018 yılında Linux topluluğu hala becerip son kullanıcıyı yormayacak basit bir program kurma metodu geliştiremediler.

Hala birçok paket parça parça, sadece sıkıştırılmış sizin komutlarla derleyip kurmanız gerekiyor; zaten bir çok kez o da belirsiz. Readme dosyaları yok, kurulumlar eklenmemiş. Mağazaya sahip olan birçok dağıtımın mağazasındaki uygulamalar o kadar eski ki programı tanıyamıyorsunuz. Millet hadi ya bu böylemiymiş eskiden diyor. Pardus da aynı mesele ile uğraşıyor. Paketler hep abuk subuk geliştirici isimleriyle ortada, neyi nasıl kuracağınız belli değil. Şimdi biri çıkıp diyecek ben kullanıyorum gayette kolay. Sadece maillerine bakıp internette gezen biri için evet kolay. Artık patatesler bile internete bağlanıyor neredeyse sorun yok. Kullanım kolaylığı sıfıra yakın. Üstelik bu açık kaynak kodlu işletim sistemi olayı yeni değil. Yıllardır var bu yazılımlar. Debian için .deb uzantılı kendini Gdebi gibi uygulamalarla hemencecik kurabilen bir STANDART olmalıydı. Zaten Ubuntu gibi birçok sistem debian üzerine kurulu. Mağazalarda da bu paketler yer almalı. Mağazalar sürümden sürüme (yani 40 yılda bir) değil de dinamik güncellenmeli. LibreOffice gibi yazılımların üretici doğrulanmalı ve yeni sürümleri mağazalara hemen yükleyebilmeliler. Hatta bu sistemi otomatikleştirmek o kadar kolay ki.

Standartlar topluluğun işlerini kolaylaştırmak için konulmalı. Bu standartlar özgürlüğü kısıtlamak için değil bilakis topluluğu güçlendirmek için var olmalılar. Bu gibi çalışmalar yapılmayıp benimsenmedikten sonra Linux ASLA popüler olamaz. Kullandığım Linux sürümü kullanımı en basit olanlardan ve kendi mağazası var. Ama Ubuntu depolarını kullandığı için Libreoffice 5.1.x sürümü var hala. 6.0 sürümü çıktı hatta şu anda 6.1.x sürümünde yazılım. Siz düşünün artık.

Apple pahalı olmasaydı kesinlikle onu kullanırdım. Windows da çok kaynak tüketmeseydi onu kullanırdım. Windows 10 bilgisayarım genel olarak ağır ve SSD var sistemde öyle kötü bir şey değil yani.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.