İnternetteki Her Şey Ücretli Olabilir


İnternetteki Her Şey Ücretli Olabilir

İnternet hayatımızın olmazsa olmazı artık. Her gün birden çok siteye giriyor, sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz.

Ancak dikkat ettiyseniz neredeyse her ücretsiz platform size bir şekilde reklam sunuyor. Birçok kez bu reklamlardan hoşlanmasak da, aslında bilmemiz gereken çok önemli bir durum var.

Kullandığımız ücretsiz servislerin ücretsiz olmasının nedeni bu reklamlardır. Eğer bu reklamlar olmasaydı, twitter için aylık ücret ödemeniz gerekecekti. Facebook için ayrı ücret ödemeniz gerekecekti. Gezdiğiniz haber sitelerinden birini ya da birkaçını seçip haftalık veya aylık ücretler ödeyerek siteye erişmeniz gerekecekti. YouTube ücretli olacak ve sevdiğiniz yayıncının içeriğini izlemek için ayda bir miktar para ödeyecektiniz. Farkında mısınız birden ne kadar çok servisi ücretsiz kullandığımızı ve ücretli olmaları halinde interneti kullanmanın ne derecede kısıtlanacağını hissedebildiniz mi?

Sürekli gizlilikten ve güvenlikten bahsediliyor bu reklam alanında. Ne kadar tehlike söz konusu? Takip ediliyor muyuz?

Biri sizi aslında izlemiyor. Google gibi reklam sağlayıcıları gezdiğiniz siteleri göz önünde bulundurarak size ilgili reklam sunan bazı algoritmalar kullanıyor. Bu algoritmalar ve yazılımlar sayesinde, çocuk psikolojisi ile ilgili bir makale okuyorsanız örneğin, size bu alanda yazılmış kitap reklamları veya web sitelerinin reklamları gösterilir. Olay bu kadar basit değil ama. Bu şekilde gezinirken örneğin Google reklamlar bilgisayarınıza çerez denen sadece tarayıcılarla çalışan ufak bir programcık yerleştiriyor ve bu programcık sizin adınıza anonim bir kimlik oluşturup (as65465sdadw-654as gibi) sizi takip ediyor ve yukarıda dediğim gibi size uygun reklamlar gösteriyor veya bir alışveriş sitesine girip bir cep telefonuna bakmışsanız, başka sitelerde gezinirken o telefon ile ilgili satıcının reklamlarını görürsünüz. Amaç sizi satın almaya ikna etmektir. Ama kimse sizin adınıza işlem yapamaz. Ve eğer çerezleri silerseniz bu anonim kimlikte silinir taa ki bir sonraki tarayıcıyı kullanmanıza kadar.


Buraya kadar olan süreç son derece normal ve herhangi bir önemli gizlilik ve güvenlik riski barındırmıyor. Sıkıntı olan kısım ise Google gibi büyük firmaların bu anonim kimlikleri hesabınıza bağlayıp sizi takip etmesi. 3. taraflara(reklamverenlere) Google gmail adresinizi filan göstermiyor. Yukarıdaki gibi anonim adresinizi veriyor. Böylece Google analytics gibi rapolarda Google bu anonim kimliğin bir insana ait olduğu daha rahat teyit ediyor ve daha net sonuçlar sunabiliyor iş partnerlerine ve siz de bu süreçte gizli kalmaya devam ediyorsunuz.

Ancak Google’ın ve benzer firmaların reklam kimliğinizi oluşturmak ve size reklam sunmak için kullandığı asıl hesabınızla “anonim” reklam kimliğinizi bağlaması biraz insanları endişelendiriyor. Zira modern teknoloji ve yazılım araçları bu bilgilere dayanarak sizin inanılmaz detaylı bir profilinizi çıkarabilir. Neyi sevdiğinizi, neler satın aldığınızı, ilgi alanlarınızı, bulunduğunuz, gittiğiniz yerleri, yaşadığınız evi, işinizi, güzergahlarınızı, ekonomik durumunuzu, evli olup olmadığınızı, çocuğunuzun olup olmadığını, hangi işte çalıştığınızı vb. Bu kadar bilgiyi bir firmaya emanet etmek insanları korkutuyor. Ancak kullandığınız cep telefonundan tutun da bütün web hizmetlerine kadar, ne yazık ki birçok bilginizi büyük firmalara vermek zorundasınız.

Bu sebepten ötürü sadece reklamları engellemek, adblocker kullanmak aslında internetteki birçok servisin ücretsiz çalışmasını engellemeye çalışmaktan öteye gitmiyor zira olay artık reklamlar çıkmış durumda. Artık bilgi yasaları çerçevesinde Google, Microsoft, Apple, Facebook gibi firmalar bilgilerinizi işliyorlar. Dolayısıyla adblocker kurup sitesi üzerinden para kazanmaya çalışanlara yazık etmeyin bence. Bazı sitelerde açılır reklamlardan tutunda kapanmayan reklamlara veya zararlı reklamlara kadar birçok kötü yöntem uygulanıyor. Ancak sürekli reklamları engellemek yerine sadece zararlı reklamları sunan siteleri engellemek daha mantıklı olacaktır. Bunun için iki tarayıcınız olsun. Normal kullandığınız tarayıcıda herhangi bir engelleme servisi kullanmayın. Berbat site düzeni ve reklamlar sunan siteler için ise ikinci tarayıcınızı kullanın ve orada adblocker gibi hizmetler kullanın. Böylece bir suçlu için bütün Roma’yı yakmamış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.