Duvardan Sağlığınızı Takip Edebilen Cihaz


Duvardan Sizi Görüp Sağlığınızı Takip eden Cihaz


Bir MIT profesörü kablosuz olarak sağlığınızı takip edebilen bir cihaz geliştirdi. Üstelik bu cihaz sizi duvardan bile “görebiliyor”. Wi-Fi benzeri bir çalışma prensibine sahip olan bu cihaz yaydığı radyo sinyalleri ile nefes alıp vermenizi, kalp atışınızı, uykunuzu, yürüyüşünüzü takip edebiliyor. Bu teknoloji hem sağlıklı hem de Parkinson, Alzhimer, depresyon ve akciğer hastalarının da aralarında bulunduğu 200 evde test ediliyor.

Cihaz şöyle çalışıyor: Cihaz radyo sinyalleri yayıyor ve bu sinyaller yakında insanlardan sekerek cihaza geri dönüyor. Sonra bir Sinir ağı tarafından bu sinyaller analiz ediliyor ve buna göre kişinin duruşu ve hareketleri herhangi bir kameraya gerek duyulmaksızın duvarlardan bile algılanıp işlenebiliyor.

“Kutu aslında şu prensipten faydalanıyor: Yaptığımız her harekette; çok çok küçük bir kas hareketi bile olsa bu, etrafımızdaki elektromanyetik alanı değiştiriyoruz.” demiş Rachel Metz MIT Technology Review sitesinde.


Yapılan araştırmalar da bunu doğrular nitelikte zira cihazın doğru bir şekilde uykuyu takip edebildiği hatta uyku dönemlerini bile ayırt edebildiği görüldü. Bunun yanında cihazın en önemli bir diğer özelliği ise herhangi özel bir ekipman taşımanıza gerek kalmadan evinizin içerisinde sizi sessizce takip edebilmesi. Kolunuzda ya da vücudunuzda herhangi bir ekipman takmanıza gerek yok. Ayrıca elde edilen bilgilere bakılarak kullanılan ilaçların hangi hastalarda işe yaradığı hangilerinde yaramadığı da tespit edilebiliniyor.

Konu bilgi güvenliği ve gizliliğe gelince ise durum şöyle: Cihaz bilgilerinizi şifreli olarak saklıyor ve sadece sizin izninizle çalışıyor. Ayrıca sizi takip etmeye başlamadan önce belirli hareketler yapmanız gerekiyor ki sizi takip edebilsin.

Artık birçok giyilebilir cihaz kalp sensörü ve diğer aktivitelerinizi takip edebiliyor ve gayet normal olarak görülüyor. Üstelik yeni çıkan Apple Series 4 akıllı saat EKG bile çekebiliyor. Bu cihazda şu anda ticarileştirilme aşamasında. Böyle birçok şirket bu teknolojiyi kullanıbilir hale gelecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar