En Küçük Ve Hafif Linux Dağıtımları 2018

Arkadaşlarınızla paylaşın.

En Küçük Ve Hafif Linux Dağıtımları 2018

Eski bir bilgisayarınız mı var? Çok küçük ve basit bir işletim sistemine mi itiyaç var? İnternet Paketiniz bitmek üzere ve bilgisayarınız için başka bir işletim sistemi mi lazım?

Sorun her ne olursa olsun bu boyutça küçük ve hafif Linux dağıtımları size yardımcı olmaya hazır.

1- Absolute Linux

Standart kullanıcıya hitap eden oldukça basit ve hafif bir dağıtım Absolute Linux. Ayrıca Libre Office ve Firefox önyüklü olarak geliyor. Slackware üzerine kurulu olsa da bakımını ve kullanımı son derece kolay tutmayı hedefliyor.

Her yıl yeni sürümü yayınlanan Absolute Linux boyut olarak değil de daha çok çalışma yükü olarak hafif.  64bit’lik bilgisayarlar için olan sürümü 2GB boyutuna çıksa da performans olarak kesinlikle bilgisayarınızı yormuyor.

www.absolutelinux.org adresinden en son iso’yu indrebilirsiniz. Ayrıca isterseniz BETA sürümüne de katılabilirsiniz.

2- TinyCore

Adından da çıkacağı üzere TinyCore gerçekten çok küçük. Seçebileceğiniz 3 farklı sürüm sunuyor.

En hafif sürüm Core sürümü. 11MB (evet doğru 11 MB) boyutunda. Ancak herhangi bir grafik arayüzü (GUI) sunmuyor. Tabiki isterseniz kurulumdan sonra ekleyebilirsiniz. Eğer bu azıcık gözünüzü korkutuyorsa sorun değil. :)

İkinci sürüm ise TinyCore. 16MB boyutunda (hala doğru, 16MB) olan bu sürüm grafik arayüzü sunuyor. (GUI) Ancak herhangi bir Wi-Fi desteği sunmuyor ve kurulum esnasında kablolu bir bağlantıya ihtiyacınız var. Tabi kurulumu yaptıktan sonra istediklerinizi ekleyebiliyorsunuz.

Daha da kullanıcı dostu olan son sürüm ise 106MB boyutunda.(artık yazmıyorum yani :) ) IceBox veya FluxBox gibi masaüstü seçeneklerini sunmasının yanı sıra Amerika harici klavye ve Wi-Fi kartı desteği sunuyor. Bütün sürümler İngilizce. Kurulum esnasında kablolu bir bağlantıya ihtiyacınız var. Ancak “Canlı” olarak çalışabiliyor bu sürüm. 128MB gibi küçük bir RAM gereksinimi var. Üstelik 64bit sürümü de var.

Ayrıca bir de PiCore adında Raspberry Pi için bir sürümü de var.

Kurulumdan sonra istediklerinizi indirmenize izin verecek bir program yöneticisi içeriyor.

www.tinycorelinux.net adresinden indrebilirsiniz.

3- Lubuntu

Lubuntu’yu mutlaka duymuşsunuzdur. Eski bilgisayarlar üzerinde çalışabilecek ve çok fazla güce ihtiyaç duymayan bir Ubuntu türevi. Lubuntu ismindeki “L” harfi “Lightweight” kelimesinin baş harfi o da hafif anlamına geliyor Türkçe’de. 32 ve 64bit’lik sürümleri mevcut. 512MB RAM ile çalışsa da 1GB RAM tavsiye ediliyor. Ubuntu depoları ile uyumlu olması ise gerçekten harika bir özellik. Zaten içinde birçok uygulama ile ön yüklü olarak geliyor.

Bu dağıtıma www.lubuntu.me adresinden erişebilirsiniz. 1.1GB boyutu indirme olarak büyük olsa da performans olarak son derece harika işler çıkarıyor.

4- LXLE

Ubuntu’nun LTS sürümünü baz alan bu dağıtım aslında Lubuntu ile çok benzer. Sadece LTS (uzun süre destek) sürümünü kullandığından daha stabil bir sistem sunmayı hedefliyor. Hedef kullanıcı kitlesi ise eski Windows kullanıcıları. Eski bilgisayarlarda kullanılabildiğinden ve uzun süre destekleneceğinden (5 Yıl da bir Ubuntu LTS sürümleri yayınlıyor.)

Sistem gereksinimleri de Lubuntu ile aynı.

www.lxle.net adresinden erişebilir ve indirebilirsiniz.

5- Damn Small Linux (dsl)

16MB RAM ihtiyacı ve birçok basit araçla gelen Damn Small Linux(bundan sonra “dsl” olarak anılacaktır.) 486 bilgisayarları bile destekliyor.

Cd veya USB üzerinden çalıştırabilir veya debian usulü kurulum yapabilirsiniz.

En büyük sorunu da aslında  bu kadar eski olması. En son sürümü 2008 yılında yayınlandı.  MyDSL Extention Tool kullanarak yeni programlar eklemek ve var olanları güncellemek mümkün ancak bilgisayarınız çok eski değilse tavsiye etmiyoruz.

www.damnsmalllinux.org adresinden indirebilirsiniz.

6- Porteus

USB veya CD üzerinden çalışmak üzere optimize edilmiş olsa da isterseniz kurulumunu da yapabilirsiniz.  Slackware tabanlı olan bu dağıtım son derece hızlı çalışıyor. Öyleki sadece RAM üzerinden bile çalışabilir. 32 ve 64bit’lik sürümleri olan bu dağıtım aynı şekilde Cinnamon ve MATE masaüstü ortamları ile kullanıldığından 300MB’dan daha az bir boyuta sahip olabiliyor. İsterseniz KDE, MATE, Cinnamon, Xfce, LXDE masaüstü ortamlarını kullanabilirsiniz.

www.porteus.org adresinden indrebilirsiniz. İndirme bağlantısına tıklayınca karşınıza bir liste çıkıyor buradaki listeden size en yakın sunucuyu seçebilirsiniz.

7- Vector Linux

Çok esnek bir kullanım sahip olan Vector Linux isterseniz bilgisayarınızda işletim sistemi, isterseniz sunucunuzda işletim sistemi olabilir. Light ve Standart olmak üzere iki sürümü bulunuyor. Fark ise kullanılan DE (Desktop environment- masaüstü ortamı)ile ilgili. Light sürümü IceWM kullanırken standart versiyon Xfce kullanıyor.

Slackware tabanlı bu sistem GTK+ uygulamaları da sunuyor Pidgin gibi. Ancak TXZ paket yöneticisini kullanarak daha fazla programa erişebilirsiniz.

vectorlinux.com adresinden erişebilirsiniz.

8- Puppy Linux

Yeni sürümleri Ubuntu tabanlı olduğundan çok geniş bir program yelpazesi sunuyor. Bu yeni sürümler Xenialpup olarak adlandırılıyor ve isterseniz Slackware tabanlı eski sürümleri de sitede bulup kullanabilirsiniz.

puppylinux.org adresinden erişebilirsiniz.

9- Linux Lite

Windows’dan göçü kolaylaştırmak üzerine odaklanan bir dağıtım. Ubuntu LTS sürümü üzerine kurulu olan Linux Lite doğal olarak Ubuntu depolarına erişim veriyor. Artık desteklenmeyen bir Windows sürümüne sahipseniz bir göz atabilirsiniz. Adının aksine çok da hafif değil bu dağıtım zira en az 1GB RAM istiyor. Ancak daha modern bir donanımla beraber kullanıldığında son derece hızlı olduğunu göreceksiniz.

www.linuxliteos.com adresinden erişebilirsiniz.


Arkadaşlarınızla paylaşın.