UFS Depolama Teknolojisi Nedir? UFS Depolama Hızları?

Arkadaşlarınızla paylaşın.

UFS Depolama Teknolojisi Nedir? UFS Depolama Hızları?

UFS Nedir?

Universal Flash Storage veya Ultra Fast Storage öbeklerinin baş harflerinin alınmasıyla oluşan bir kısaltma.

Android cihazlarınızdan, tabletlerinize Chromebook cihazlarından araç içi eğlence sistemlerine ve akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılıyor. Samsung Galaxy S8, S9+ gibi cihazlardan birini kullanıyorsanız bu teknolojiyi zaten kullanıyorsunuz demektir. Onu biraz daha yakından tanıyacağız. Neden bu kadar önemli ona bakacağız.

UFS Özel kılan ne?

JEDEC tarafından 2011 yılında tanıtıldı. Amacı, mobil cihazlar için(genellikle batarya ile çalışan) yüksek okuma ve yazma hızları sunmaktır ve bunu yaparken de mümkün olan en az gücü tüketmektir. Bunun en büyük amacı cihazının hızlı bir şekilde veriye erişmesine imkan tanıyarak yavaşlamaların ve donmaların önüne geçmek ve size son derece akıcı bir deneyim sunmaktır.

Ancak nihai hedef ise şu anda yaygın kullanılan eMMC Flash depolama sisteminin yerini almasıdır. eMMC teknoloji şu an birçok cihazda standart depolama teknolojisi olarak sunuluyor ve ne yazık ki son derece yavaş.

Şu anda birkaç UFS sürümü sunuluyor. Bir tanesi az önce bahsettiğimiz kullandığımız cihazların içine gömülen birim, eUFS de deniyor. (embedded UFS anlamında)

Bir de MicroSD kartlara benzeyecek şekilde harici depolama birimi olarak kullanılıyor ve ilk olarak Samsung tarafında Galaxy S6 ile desteklenmiştir artık yaygın bir şekilde birçok marka tarafından destekleniyor.

Apple ise NVMe türevi olan bir teknoloji kullanıyor iPhone ve iPad cihazlarında 2016’dan beri. Bu sistem de son derece hızlı.

Ancak UFS harici depolama kartları hala pek fazla piyasada dolaşmıyor her ne kadar Samsung 2016’dan beri 32, 64, 120 ve 256GB kartları piyasaya sürüyor olsa da.

UFS Ne Kadar Daha Hızlı eMMC Teknolojisinden?

UFS, eMMC’ye göre kat kat daha hızlı. Bu durum depolama biriminin cihazla olan bağlantısıyla ilgili.

UFS standardı çok iyi bilinen SCSI Mimari modelini ve işlem sıralama ve çoklu erişim protokollerini ve paralel programlama vizyonunu temel alıyor diye deniyor JEDEC taraından. Bu da normal Flash teknolojisinden farklı. Çünkü normal Flash teknolojisi tek seferde bir işlem yapabiliyor ve bu da rastgele yazma hızını sınırlıyor. Bu da basitçe şu demek aslında; UFS aynı anda birden çok okuma yazma işlemi yaparken, eMMC var olan bir yazma işleminin bitmesini beklemek zorunda başka herhangi bir şey yapmadan önce.

Etrafta gördüğümüz bu 16,32,64GB Windows tabletler var ya, onların bu kadar yavaş gözükmelerinin sebebi bu eMMC işte.

Samsung yeni eUFS teknolojisinin şu anki UFS 2.1 standardı üzerine kurulu olacağını ve 850MB/s varan okuma hızları sunabilecek. eMMC şu anda 250MB/s sunabiliyor en fazla. Özellikle de Rastgele okuma hızlarında önemli bir artısı olan UFS 45.000 IOPS sunabiliyor.

Samsung bu teknolojiyi çoktan üretti aslında, bir süredir piyasada olan S9 bu teknolojiyi kullanıyor. Depolama kapasitesini de artırmayı başaran Samsung yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Note 9 için 512GB bir versiyon duyurdu hatırlayacağınız üzere. Bir de UFS 3.0 standardı var. Yakında o kullanılacak.

UFS 3.0 Ne peki? Ne kadar hızlı?

Ocak 2018’de JEDEC UFS3.0 standardını tanıttı. Bu güncelleme aktarma hızlarında ve bant genişliğinde büyük iyileştirmeler getirdi. Neredeyse 2 katı.

UFS 3.0 MIPI M-PHY HS-Gear4 kullanan standart. (çok önemli değil bizim için.) Bu UFS 3.0 bağlantı başına 11.6Gb/s (Gigabit per second) sunuyor ve buda önceki versiyonlara göre 2 kat performans artışı demek.

Çift bağlantı yöntemi ile 23.2 Gb/s hızlara ulaşılacak. Ayrıca yeni teknoloji daha dayanıklı olacak sıcaklık değişimlerine. Ek olarak önceki 2.7v yerine 2.5v harcayacak. Az görünebilir ama sürekli çalışan bir donanım olduğu için gerçekten fark ediyor bu tasarruf oranı.

UFS teknolojisinin birincil hedef marketi ise aslında Otomotiv teknolojileri. O yüzden ne zaman nereden çıkar Allah bilir.


Arkadaşlarınızla paylaşın.