Güvenli Online Alış-Veriş İçin Dikkat Edebileceğimiz Noktalar

Arkadaşlarınızla paylaşın.

Güvenli Online Alış-Veriş İçin Dikkat Edebileceğimiz Noktalar

Yıl 2018. Haliyle internetten alış-veriş yapmamak artık ilginç geliyor. Bu büyük kolaylık sağlayan hizmetler hayatın önemli bir parçası. Ama sahtekarlar da yok değil. Haliyle kandırılmamak için yapılabilecek birkaç basit adımı sizin için derledik.

1- Sitelerden önce kendi bakımınızı yapın. Kullandığınız işletim sistemi ve tarayıcınız güvenli mi değil mi bilmeniz gerekir. (Bunu burada açıklamayacağım. Konumuz bu değil zira. Yapmanız gerekenleri yaptığınızı varsayarak 2. adıma geçiyorum efenim ;).)

2- En basit yapılacak şey bilinen ve yaygın kullanılan siteleri kullanmaktır. Bu sitelere Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol gibi örnek verilebilir.

3- Bildiğini sitelerin adresleri doğrudan adres çubuğuna yazarak erişin. Örneğin Hepsiburada’ya gitmek için www.hepsiburada.com yazıp enterlayın.

4- Güvenlik sertifikaları çok önemli. Gittiğiniz sitenin adının yazılı olduğu bir sertifikası olduğundan emin olun.

 gibi.

5- Oturum açmak için kullandığınız şifrelerde mutlaka büyük-küçük harf ve sayı bulundurun ve mümkünse bir üst karakter de kullanın. (-, _ gibi)

6- Normalin dışında farklı gelen bir şey varsa, farklı bir bağlantı ve farklı bir bilgisayar ile deneyin. Böylece eğer biri sizi sahte siteye yönlendirmiş ise fark etmeniz daha kolay olabilir.

Her zaman kendi bilgisayarınızı temiz tuttuğunuza emin olun. Kendi hatalarınız yüzünden başkasını suçlayarak bir yere varamazsınız. Ancak kaliteli bir online alış-veriş sitesi, kendi hatasını kabul edip size yardımcı olmaktan çekinmeyecektir. Sadece düzeyli ve saygılı iletişimi koruyun. İyi alış-verişler.


Arkadaşlarınızla paylaşın.