Türkiye’nin Sorunlarından Biri: Taksiler ve Ulaşım


Türkiye’nin Sorunlarından Biri: Taksiler ve Ulaşım

İstanbul’da bu sorunu deneyimleyen biriyim. Sürekli olarak çıkan bazı saçma kararlar ve ardından gelen saçma kavgalardan yoruldum açıkçası. Aslında olan bitenin ucu yine bizim gibi sıradan vatandaşa dokunuyor. Ya taksiye binersem canımdan olabilirim diye korkuyorum artık. Ama normal değil mi bu? 5 Lira için adam öldüren insanların olduğu bir yer. Uber için taksiciler adam öldürüyorlardı neredeyse şimdi de Turkuaz taksi olayı çıktı. Vatandaş pahalı diye binmek istemiyor, onlar da niye binmiyorsunuz kardeşim sıra bizde diyor. Hey Allah’ım gel de çıldırma. Millet de haklı şimdi, para yokki. Parası olanın zaten arabası var ya da onu alacak birisi.

Uber gelince bu yeni teknolojiden anlayan tayfa (ben de dahil) sevinmiştik. Adamla hiç muhattap olmuyorsun zira karttan otomatik çekiliyordu ve sürücüyü puanlayıp bahşiş bırakabiliyordunuz. Benim için değerli özellik konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz ve sizin yolculuğunu takip edebiliyorlar, arabanın ve şöförün bütün bilgileri belli. Daha güvenli. Üstelik kullanabildiğim birkaç seferde de adamlar gelip kapımı açıyor, en kötü ihtimalle su filan ikram ediyor ve inme vakti gelince de kapınızı açıyorlardı. Seve seve para veririm buna tabi. Üstelik ne kadar yüküm olursa olsun asla mırın kırın etmediler. Ama taksilerde yaşadığım deneyimler ise; yükün çok ekstra para ver, mesafe kısa almam, (4km 15 lira tutuyor, e yürünmesi öyle kolay değil ama araba ile de evet kısa ama ne yapayım şimdi. Gitmeyelim mi? Beğenmiyor anacım. Uber asla sorgulamazdı. Zaten iş detayını adam önceden görüp ona göre kabul ediyor.)

Şimdi Uber’e binersem başıma Allah bilir ne gelir diye korkuyorum binmiyorum. Taksiciden korkuyorsun önümü keser, devletten korkuyorsun para keser. Millet derdinin faturasını bize kesiyor valla. Para para diye herkes birbirinin boğazında.

Ne yapın? Devlet ellerini ceplerinden çıkarıp öteye beriye yaltaklık yapacağına aklını kullanıp diyecek ki;

  • Turkuaz taksi daha elit bir hizmettir kendine has durağı ve tarifesi olmalıdır.

  • Sarı taksi standart klasik hizmet modelidir (BiTaksi gibi uygulamaları da kullananlar yine bu kategoride) ve geçerli duraklarını koruyabileceklerdir. Ancak hava alanına dışarıdan yolcu getiren ve hava alanı durağına bağlı olmayan yine oradan yolcu alamasın.

  • Uber gibi hizmetler var olabilsin ve gereken evrakları alabilmeleri için önleri açılsın. Bunların durak gibi bir durumları olmadığı için kullanıcı tercihine göre, milleti istediği yerden alıp istediği yerde bırakabilir ama hava alanı gibi yerlerde bekleyemezler. Nakit ödeme almalarını yasaklayın.

  • Yüksek teknoloji kullanımı teşvik edilsin.

Bu öneriler tamamen işe yaramaz da olabilir. Bilgim sadece okuduğum birkaç haberden geliyor. Ama taksicinin yolcuyu değil yolcunun taksiyi seçtiği bir sistemi, bana mırın kırın eden değil bana kapıyı açan bir sistemi tercih ederim. Para da benim kardeşim kime istersem veririm. Ben saatlerce çalışıp zar zor kazandığım parayı, sen başkasını istemiyorsun diye sana vereceğim, onda da yok kısa mesafe idi yok yükün var, yok orası bana ters kalıyor du deyip beni süründüreceksin. Taksicilik, paralarına ihtiyaç duydukları insanları süründüren tek meslek gurubu. Normalde para alınan yere saygı duyulur burada tam tersi. Çin Uber’i kabul etmedi ama Uber benzeri çok daha iyi bir hizmet kendi şirketlerine yaptırdı. Bari onu yapın da. Tembel ve tutkusu olmayan insanlar canımı sıkıyor. Her şey ekmek elden su gölden öff yani. Hizmet ve insan yerine sadece paranın hürmet gördüğü bir toplum haline döndük. Aferin yani bravo.

Yorum Gönder

0 Yorumlar