Türkiye’nin Pardus’u (Ve Diğer Dağıtımlar) Windows’un Yerine GeçmeyeHazır mı?Türkiye’nin Pardus’u (Ve Diğer Dağıtımlar) Windows’un Yerine Geçmeye Hazır mı?

Her işletim sistemleri meraklısının aklından geçen bir sorudur. Acaba sadece Linux ile yaşayabilir miyim? Onca zaman Windows kullandıktan sonra bu değişim inanın zor oluyor. Her ne kadar Windows’da sevmediğimiz veya sinirimizi bozan birçok şey olsa da; Şu anda Dünya’da Windows’dan daha çok son kullanıcı donanımı destekleyen ve destekleme olasılığı yüksek olan başka bir işletim sistemi yok. Linux sistemleri her ne kadar güncel donanımlara destek verse de, Linux’ın tek sorunu donanım desteği değil.

Bütün Linux dağıtımları (Pardus dahil) şu anda Android’in yaşadığı dengesiz dağılım ve sürüm sorununa sahip. Ve bu sorun ezelden beri var.

Üstüne üstlük Linux Android kadar yaygın kullanılmıyor bu yüzden geliştirici kitlesi de hobicilerden öteye gitmiyor. Birçok büyük şirket tarafından desteklenen Linux sürümleri server(sunucu) için üretiliyor. Ve sunucu yönetimi için birçok kez bir arayüze ihtiyacınız yok.

Sadece terminal kullanarak işinizi halledebiliyorsunuz. Ama normal bir bilgisayar kullanıcısı için Grafik arayüz olmazsa olmaz. Tasarımından tutun da işlevselliğine kadar her şey çok önemli. Bunu sunamayan bir işletim sistemi asla tutmaz. Özellikle de tasarım ve kullanım kolaylığı 1. önceliktir bir kullanıcı için daima. (standart kullanıcıdan bahsediyorum) Pardus, tıpkı diğer dağıtımlar gibi bunu sumuyor. XFCE arayüzü modern bir görünüme sahip değil.

Sadece işlevsel. Bu beni tatmin etmiyor örneğin. DDE sürümü ise daha modern bir görünüme sahip. Benim tercih ettiğim versiyon bu. Daha modern ve işlevsel ve göze hitap ediyor.

Arayüz sorunu çözülse de bu sefer program sorunu ortaya çıkıyor ki bunun çözümü yok. Her kim ne derse desin boş konuşuyorlar. Standart bir kullanıcı sadece forumlara bakıp terminal kodları kopyalayarak, oradaki buradaki yarım yamalak talimatlari takip ederek sorunlarını çözemez, program kuramaz, sistemi yönetemez. Bundan sebeptir ki “Sagnavel” kullanıcı adıyla Pardus forumlarında Pardus Mağaza diye konu açıp uğraşmıştım. Şimdi saygıdeğer Pardus çalışanları Pardus Mağaza uygulamasını başlattılar ancak içindeki uygulama sayısı çok az şu anda.

Ekip küçük olduğundan işler yavaş yürüyor. İşler hızlansa bile ihtiyacım olan birçok uygulamaya sahip olmayan ve doğru düzgün oyun oynamama izin vermeyen bir işletim sistemini neden kullanayım.

Play On Linux veya SteamOS vb. var diyen cahillerden olmayın. İstediğiniz her oyun yok, birçok kez kurulumlar hata veriyor, Wine birden farklı sürümünü kurmanız gerekiyor, sürücü ayarları ve kernellerin değişmesi gerekiyor. Kısacası yılan hikayesi. Windows indir kur oyna.

Pardus ve diğer linux dağıtımları ne yazık ki standart kullanıcıları asla memnun edemeyecektir.

Sadece Google Chrome kullanarak işlerinizi halledebiliyorsanız neredeyse bütün Linux dağıtımları işinizi görür. Hatta çok az RAM kullandığı için XFCE sürümlerini de tavsiye ederim. Onun haricinde ne yazık ki Linux size göre değil.

Yorum Gönder

0 Yorumlar