Türkiye’deki Askerlik Uygulaması Yanlış Berbat!


Türkiye’deki Askerlik Uygulaması Yanlış Berbat!

Hazır etrafta bedelli askerlik uygulamaları dolaşırken bu konuya biraz değinmek istiyorum kendimce. Türkiye’deki zorunlu askerlik 12 ay ve üniversite mezunlarına (ne alakaysa) 4 ay gibi bir süre yaptırıyorlar. Bu askerlik zorunlu olduğundan herkes gidiyor haliyle mecburen.

Şimdi millet buraya gidince devlet bunlara bazı eşyalar veriyor. Bunların üretimi bedava değil sanırım dolayısıyla devlet bütçesinden gidiyor. Bir de bu insanların yemesi, içmesi var. Henüz tıkınmayan insan icat olmadı. Bunlar bir dünya masraf. Yine devlet bütçesinden gidiyor.

Öğrendiğim kadarıyla (kulaktan duyma bu bilgi) yılda ortalama 350.000 asker oluyor. Hepsinin günlük yemeği ₺25 tutsa. (Öğün olmalı bu ama hadi neyse) ₺8.750.000 ediyor 350.000 askerin günlük yemeği. Bunlar tabi sadece bir gün yemiyorlar. 12x30=360 gün. 360x8.750.000 = 3.150.000.000 yılda. Tabi bunların hepsi 12 aylık yapmıyor ama, yine de ₺1.000.000.000(milyar oluyor bu arada bu 10 haneli rakamlar.) altına düşeceğini çok sanmıyorum.

Şimdi böyle arada bir bedelli çıkarıp milletten para topluyorlar ama, ₺20.000 öyle herkesin canım Türkiye’m şartlarında trink diye vermesi kolay değil. Adalet diye herkesin bir tarafı tutuşuyorken bu zengine adalet de ne oluyor böyle. Kredi mi çekicez ayıp yani.

İlla erkek vatandaşını eğitmek mi istiyorsun. 1 ay al eğitimini ver sonra yallah. Şimdi de öyle yapıyorlar. 15 gün eğitim sonra kışlada komutan kirletsin asker toplasın = eğitimin devamı. PES. Asker arıyorsan profesyonel ordu modeli var. Bu iş için doğmuş insanlar var. Avlanmayı silah kullanmayı savaşmayı seven insanlar var resmen. Az da değiller bunlar. Al bunları. İşleri de olacak bu aynı zamanda. Parasını da alacak, ailesine de bakabilecek böylece. İşlerini sevenler işlerinde iyi de olur zaten. Benim gibi daha 100m koşamayan, sadece zihnen çalışabilen adamlara da boşuna gereksiz zaman harcatma. Paran da cebinde kalır. İşsizlik azalır.

Yahu fransız ordusu €4000 küsür para veriyor diyor fransızca öğrenip ordularına katılan bir sürü bildiğim insan var. Siz düşünün yani. 2018 yılında, demokratik bir ülkede, seçme özgürlüğü olan bir ülkede, ve bu özgürlüğümüzle ve hoşgörümüzle övündüğümüz ülkede, yeteneği olup olmadığına bakmaksızın tık herkesi bir yere. Harca paraları sonra girdiği gibi çıkan insanlar olsun sen de avcunu yala. Ne anladım bundan.

Üstelik birçok kişinin iş hayatını olumsuz etkiliyor bu askerlik olayı. İşten çıkarılıyor, iş bulamıyor askerlik şartı arıyor her yerde. İnsanlara stres başka bir şey değil. Bu devlet bakanları milletvekilleri de akıllı olacak güya, mantık insanı bilim insanı olacaklar. Haspam. Herkes eskiden böyle biz buna alıştık diye gidiyorlar. Tabi sen alış ona yat öyle kenara. Bu durumdaki gereksizliği de göremeyen sabit akıllı bir insandan ülkeyi ilerletmeyi bekliyoruz. Ancak kavga ederler. Herkes öyle yapıyor diye sen de aynısını yap. Koyun değince millet kızıyor sonra. Ne diyeyim, halk burada bir şey demeli, ama bize hizmet etsin diye seçip paraya boğduğumuz insanların ayaklarını öpüyoruz. 10 numara iş. İçim daraldı hadi güle güle.

Yorum Gönder

0 Yorumlar