Teknolojik Dolandırıcıları Nasıl Ayırt Edersiniz? Part 1Teknolojik Dolandırıcıları Nasıl Ayırt Edersiniz? Part 1

Teknolojinin kullanımının artmasıyla birlikte teknolojiyi kötü kullananların sayısı da artmış durumda. Peki dolandırıcıları nasıl ayırt edersiniz?

Aslında çok basit detaylara dikkat ederek dolandırıcıların elinden kurtulmak mümkün.

Türkiye’deki en yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden biri de mobil bankacılık hırsızlığı. Genelde sizi arayıp kartınızdan çekilen fazladan aidat var onu geri yatıracağız gibi bir şey söylerler. Baştan bu saçma zaten. Ama parayı duyunca milletin aklı bulanıyor düşünemiyorlar. Sonra banka hesap bilgilerinizi ve güvenlik amacıyla anne kızlık soyadını, doğum tarihinizi, kart şifrenizi filan soruyorlar. VERMEYİN.

->Eğer banka size para iade edecekse zaten sizin bilgilerinize sahipler arayıp bir daha niye sorsunlar.
->Hiçbir banka elemanı size kart şifrenizi sormaz.

Telefon Bankacılığı Dolandırıcılığı


Şimdi yapmanız gerekenleri açıklayarak anlatayım.

1- Gelen arama numarasına iyi bakın.
Bankalar sizi +90545 123 45 56 gibi numaralardan asla aramaz. Numara değişebilir ama görünüşü özel bir hatta ait ise kesinlikle güvenmeyin.

***Bu yüzden bankanızın mobil bankacılık ve müşteri hizmetleri numaralarını iyi bilin. Ancak yine de dikkatli olun.( Bu demek oluyor bu numaralar bile güvenli olmayabilir zira taklit edilebiliyorlar.)

2- Mantık kullanın. Eğer size söylenen inanılmaz derecede güzelse büyük ihtimalle yalan olduğundandır. Bankalar genellikle sizi borca sokmak ve sizden para almak için ararlar size para vermek için değil.

3- İşlemlerinizi ATM, Banka şubeleri ve Internet bankacılığından halledin. Bu noktalarda kontrol sizde iken, telefon üzerinden işlem yapılırken kontrol arayan kişidedir. Basitçe şubeye uğrayacağınızı söyleyin. Eğer şubeden halledemezsiniz derlerse, şubelerdeki güvenli hatları kullanarak yapabilirsiniz.

4- Şüphelenirseniz telefonu kapatın ve sizi arayan numarayı DEĞİL, bankanızın internet sitesindeki numarayı siz arayın. Çoğunlukla en doğru seçenek budur.
Eğer bilgileriniz ele geçirilirse veya böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız hemen bankanıza telefon ile haber verin veya banka açıksa hemen şubeye gidin ve kartlarınızı iptal edin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar