Ölümcül Yeme Bozuklukları – Bulimia


Resim:Photo by Lukas Blazek on Unsplash


Ölümcül Yeme Bozuklukları – Bulimia


Bulimia bir hastalıktır. Kişi çok yemek yer veya düzenli olarak aşırı yediği zamanlar olur ve kontrolü kaybettiğini hisseder. Daha sonra bu kişi farklı metotlarla bu fazla yemekten sindirilmeden kurtulmaya çalışır; genellikle kusma veya müshil gibi yöntemlerle. Amaç kilo alımını önlemektir. Birçok kişi (herkes değil) bulimia ile birlikte anorexia nervosa hastalığına da sahiptir.


Sebepler
Genellikle kadınlarda daha yaygın olan bulimia erkeklerde de görülebilir. Bu hastalık genç yetişkinlerde ve genç kadınlarda yaygındır. Etkilenen kişi genellikle aşırı yediğinin farkındadır ve bundan dolayı suçluluk duyar. Tam nedeni bilinmiyor. Genetik, psikolojik, travma, aile, toplum veya kültürel faktörlerden dolayı kaynaklanabilir. Genellikle birden çok sebebi olur.
İşaretler (semptomlar)Bulimiada, aşırı yemek yeme nöbetleri günde ve ayda birden çok kez görülebilir. Bulimiada insanlar genellikle yüksek kalorili yiyecekleri genellikle gizlice yerler ve bir sonra suçluluk duygusuna kapılırlar. Bu aşırı yeme nöbetleri bu kişilerde, kendinden iğrenme gibi duygulara yol açabilir bu durum da zorla yediklerinden kurtulmak istemeye neden olabilir.
Bu zorlama yöntemleri şu şekilde olabilir:
- Kendini kusmaya zorlamak,
- Aşırı egzersiz (bayılacak dereceye varabilir.)
- Müshil ve benzeri ilaçlar kullanmak (enema, diuretics gibi)


Bu yöntemlerden sonra kişi başarılı olursa genellikle bir rahatlama hissi oluşur zira yediklerinden kurtulmuştur ve kilo almayacağını düşünür.
Bulimia sahip kişiler genellikle normal kiloya sahiptirler ancak kendilerini hala aşırı kilolu görürler. Bu şekilde normal kiloya sahip olmaları bu hastalığın erken fark edilmesini önleyebilir.


Diğer insanların görebileceği diğer işaretler (semptomlar) şunlardır:
- Zorunlu egzersizler
- Birden çok yemeğe başlamak veya çok miktarda yiyecek alındıktan sonra hemen ortadan kaybolmaları
- Her yemekten sonra tuvalete gitmek.(Bu düzenli yapılır.)
- Çöpe atılan diyet, müshil vb ilaçların olması veya kutularını görmeniz


Şunu unutmayın! Bulimia erken tedavi edilmezse ölümcüldür. Vücudunuz bunu alışkanlık halinde getirirse isteseniz de kusmayı durduramayabilirsiniz. Veya kullandığınız ilaçlar yüzünden sindirim sisteminizin bozulması mümkündür ve bu da sindirimin başarılı yapılamamasına yol açabilir ve sonuç olarak normal şekilde yemek yemeğe devam etseniz bile sindirim bozukluğundan dolayı vücudunuz yeterince beslenemez ve sonucunda daha ciddi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.


Aklınızda tutun! Kilo vermek için doğru yol dengeli beslenmektir, aç durmak değil.


Source : https://www.mentalhealth.gov/

Yorum Gönder

0 Yorumlar