Linux’dan Bu 5 Şeyi Beklemeyin


Resim: Photo by Umberto on Unsplash

Linux’dan Bu 5 Şeyi Beklemeyin!

Eğer Linux’u denemek ve geçiş yapmayı düşünüyorsanız bu 5 şeyi bilmenizde fayda var.

1- Alıştığınız her uygulama yok
Her ne kadar birçok uygulama mevcut olsa da kullanmaya alıştığınız modern uygulamaların tamamını ne yazık ki Linux üzerinde bulamıyorsunuz. Var olan birçok açık kaynak kodlu uygulamalarında kullanılabilirlikleri sürümden sürüme çok fazla değişiyor veya programları güncel olmayabiliyor.

2- Kaliteli tasarıma sahip uygulamalar
Linux’da her ne kadar işinize yarayacak birçok uygulama olsa da bir çoğu Windows’da olduğu gibi kaliteli ara yüzlere sahip değil. Dolayısıyla Windows'taki gibi kolay bir arayüz etkileşimi beklemeyin.

3- Sürücü Desteği
Linux'in eski bilgisayarınızda çok iyi çalışacağını düşünüyorsanız seçeneklerinizin çok kısıtlı olduğunu öğrenmelisiniz. Linux’da diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi yeni donanımlara daha çok destek veriyor. Her ne kadar eski donanımları destekleyen bazı Linux sürümleri olsa da bu sürümler ne yazık ki modern yazılımlarla birlikte çalışmayabiliyor. Ayrıca eski durumdaki donanımlar Linux işletim sistemlerinde de hatalı bir şekilde çalışıyor veya hiç tespit edilmeye biliyor. Bu modern bilgisayarlar için de geçerli. Yani bilgisayarınızın Linux ile çalışmama olasılığı oldukça yüksek.

4- Kullanım Kolaylığı
Birçok kez bilgisayarınıza defalarca uygulama yükler ve kaldırırsınız. Windows’ta bu süreç genellikle sihirbazlar üzerinden yürütülür ve aslında oldukça kolaydır. Ama Linux üzerinde birçok uygulamayı edinmek için konsol komutlarına, ne olduğu isminden anlaşılmayan uygulama paketlerini kullanmaya ihtiyacınız vardır. Her ne kadar mağaza sunan Linux sürümleri olsa da bu mağazalardaki uygulamalar genelde eski sürümdeler veya yeterince uygulama barındırmıyorlar.


5- Destek
Linux kullanırken karşılaşacağınız sorunlara maalesef resmi bir kaynaktan çözüm bulmanız zor olacaktır. Neredeyse her dağıtım için destek forumları olsa da bu forumların aktiflik oranı düşük olabilir veya bir çok kez muhatap bile bulamayabilirsiniz. İnterneti arayarak karşınıza çıkan çözümler sorunlarınızı çözebilir ancak bu çözümlerin bazıları başka sorunlar ortaya çıkarabiliyor veya eski oldukları için artık çalışmayabiliyorlar.


Linux ne yazık ki teknolojiye yatkın olmayan kişilerin başa çıkabileceği bir yazılım değildir. O yüzden Linux dünyasına dalmadan önce iki kez düşünmekte fayda var.

Yorum Gönder

0 Yorumlar