En İyi Linux Dağıtımları 2018


En İyi Linux Dağıtımları 2018


En iyi dağıtımlar genellikle belirli bir kullanıcı kitlesine odaklananlardır. Örneğin Ubuntu kullanması kolay bir işletim sistemi çünkü yeni gelenler için tasarlanmış. Öte yandan Arch Linux ise daha çok deneyimli kullanıcılara yönelik ve terminal gibi bilgi gerektiren arayüzleri kullanmayı gerektirebiliyor. Daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

1- Elementary OS


Nispeten yani sayılabilecek olan dağıtımlardan olan elementaryOS belki de en güzel görünen Linux dağıtımlarından biri. MacOS’e çok benzeyen bu dağıtım oldukça kararlı çalışıyor. Programlar için kendi mağazasına sahip olan sistem aynı zamanda ücretli uygulamalar da içeriyor. Bu ücretli uygulamalar elementaryOS için özel yazılmış uygulamalar. Tabi işletim sistemi ile birlikte gelen Epiphany tarayıcı ve Geary e-mail uygulamaları var. Kesinlikle seveceğiniz bir dağıtım.

https://elementary.io/


2- Linux Mint


Linux Mint Windows veya Mac bilgisayardan gelenler için oldukça iyi bir sistem olacaktır zira tam versiyonu birçok programla önyüklü geliyor. Ayrıca birçok müzik türünü desteklerken DVD oynatmanıza da izin veriyor. 18.x sürümlerinde olan Linux Mint için varsayılan masaüstü arayüzü Cinnamon. Ancak MATE, XFCE veya KDE seçebiliyorsunuz.

https://www.linuxmint.com/


3- Arch Linux




Eğer çok fazla kullanıcı dostu olmamasına aldırış etmeyecekseniz Arch Linux size göre. Tecrübeli bir kullanıcı gerektiren bir sürüm olan Arch Linux neredeyse her şeyi değiştirebileceğiniz geniş bir kişiselleştirme yelpazesi sunuyor. Eğer daha kullanıcı dostu bir sistem ararsanız Antegros’u deneyebilirsiniz. Arch Linux üzerine kurulu olan bu sistem daha çok hazır programla gelip yükünüzü hafifletmeyi amaçlıyor.




https://antergos.com/ (proje sonlandırıldı)
https://www.archlinux.org/download/




4- Ubuntu




Canonical tarafından yayınlanan Ubuntu en popüler Linux dağıtımlarında biri. Linux Mint gibi, yeni başlayanlara şiddetle tavsiye edilen bir sistem olan Ubuntu, Gnome 3 masaüstü sistemini kullanıyor. Eğer bilgisayarınız oldukça eskiyse Ubuntu uzantısı olan Lubuntu’yu deneyebilirsiniz. Lubuntu (Lightweight Ubuntu) programların basit ve grafik olarak hafif olanlarını kullanarak sisteminizi yormuyor.

https://www.ubuntu.com/download/desktop
https://lubuntu.net/

5- Solus




3 farklı masaüstü versiyonu ile piyasaya sürülen Solus, evde kullanıma odaklanan bir dağıtım. Gnome, MATE ve Budgie sürümlerini indirip kullanabileceğiniz yazılım eski donanımlarda MATE masaüstü arayüzünü öneriyor. Daha yeni donanımlara sahip bilgisayarlarda Budgie arayüzünü kullanabilirsiniz. Linux kullanıcılarının aşina olduğu Gnome 3 ise yine kullanımınıza sunulmuş. İçerisinde neredeyse her programı barındıran Solus, kurulumdan sonra hemen ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeyde. Ayrıca yazılım indirebilmeniz için bir yazılım merkezi de bulunuyor.

https://solus-project.com/download/


6- Zorin OS




Özellikle Windows ve MacOS kullanıcılarını hedefleyen Zorin OS, ücretsiz sürümün yanında ücretli sürümlerde sunuyor. ZorinOS’i diğer dağıtımlardan ayıran en önemli özellik, dileğinize göre Windows’a veya MacOS’e benzeyebilmesi. Böylece bu sistemlerden gelenlere tanıdıkları bir ortam sunarak onları linux’a alıştırmayı hedefleyen sistem birçok yazılım ile önyüklü geliyor böylece kurulumdan sonra çalışmaya hazır hale gelebiliyorsunuz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz sürümün adı Zorin OS Core. ULTIMATE sürümü €19’dan satılıyor.

https://zorinos.com/




* Ancak şunu mutlaka aklınızda bulundurun:
Eğer bilgisayarınız Windows 10, Window 8.1 gibi bir sistem aile gelmiş ise bu sistemleri kaldırabiliyor demektir. Buradaki neredeyse hiçbir Linux dağıtımı acemi kullanıcılar için tavsiye edilmez ve Windows’un sağladığı donanım desteğini ve uygulamaları sağlamazlar. Eğer ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız (dürüst olun) bu sistemler sizi yarı yolda bırakır. Buradaki birçok dağıtım güncel donanımlarda iyi çalışır. Ne yazık ki Linux artık eskiden olduğu gibi sisteminize eskidiğinde kurabileceğiniz yazılımlar değildirler. Lubuntu gibi sürümler hala var olsa da, bunların donanım destekleri ve sundukları yazılımlar son derece kısıtlıdır. Ne yazık ki paranın gelemeyeceği bir yere destek az alıyor. Sadece gönüllülerle de işler biraz yavaş ilerliyor. Günümüzde bile hiçbir Linux dağıtımı Windows veya MacOS’in sunduklarını sunamaz. (Bunu yazdığım için bana kızabilirsiniz ama duygularınızı bir kenara atıp, nesnel düşünürseniz haklı olduğumu hemen göreceksiniz.)



Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Çok teşekkürler, beğenmenize sevindim. Kullandığınız bir Linux dağıtımı var mı?

    YanıtlaSil

Lütfen insanlığı elden bırakmayın. :)

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)