Android Telefonunuzu Hızlandırmanız İçin 10 İpucu


Android Telefonunuzu Hızlandırmanız İçin 10 İpucuTelefonunuzu aldınız ve bir süredir kullanıyorsanız ancak zamanla fark ettiğiniz ki eskisi gibi hissettirmiyor. Öyle ki amiral gemisi telefonlar bile bir süre sonra yavaşlayabiliyorlar. Gelin telefonunuza biraz bakım yapalım.

! Dikkat !
Burada uygulayacağınız teknikler kullandığınız uygulamalardaki oturumlarınızın sonlandırılmasına sebep olabilir. Tekrar giriş yapmanız gerekebilir. Bu yüzden şifrelerinizi bildiğinizden emin olun.


1- Files Go kullanarak önbellekte saklanan gereksiz dosyaları temizleyin. Files Go uygulaması aynı zamanda (izin vermeniz halinde) kullanmadığınız uygulamaları da size gösterebiliyor. Böylece onları kaldırabilirsiniz.


2- Kullanılmayan ve Önyüklü gelen uygulamaları kaldırın veya devre dışı bırakın. Ayarlar > Uygulamalar bölümüne giderseniz bütün yüklü uygulamaları görebilirsiniz. Ya da artık birçok telefon doğrudan ana ekran üzerinden uygulamaları kaldırmanıza veya devre dışı bırakmanıza izin veriyor.


3- Uygulamaların hafif versiyonlarını indirin. Facebook, Messenger, Skype gibi uygulamaların Lite (hafif) versiyonlarını indirerek hem alandan hem de işlemci gücünden tasarruf edebilirsiniz. Bu uygulamaların Lite versiyonları herhangi bir özelliği devre dışı bırakmıyorlar.


4- En son güncellemeleri aldığınıza emin olun. Evet bazen güncellemeler bazı şeyleri bozsa da, çok önemli oldukları su götürmez bir gerçek. Çünkü birçok kez güncellemeler var olan hataları onermak için gönderilir. O yüzden çok endişelenmeyin. Sadece güncelleme yapmadan önce mutlaka bir yedek alın.


5- Ana ekranınızda canlı duvar kağıdı kullanmayın. Bu animasyonlu görseller her ne kadar güzel gözükse de, sürekli gösterilmek için işlem gücüne ihtiyaç duyarlar. Özellikle üst seviye bir telefon kullanmıyorsanız buna dikkat edin.


6- Başka bir başlatıcı deneyin. Eğer var olan ana ekran uygulamanız size yavaş geliyor hata veriyorsa, Nova Launcher, Evie gibi ana ekran uygulamaları deneyebilirsiniz. Üstelik bu uygulamalar size neredeyse sınırsız kişiselleştirme seçenekleri sunuyorlar.


7- Bataryanızı iyileştirin. Bataryanızın normalden erken bittiğini düşünüyorsanız Ayarlar> Batarya (Pil) seçeneğine gidin ve hangi uygulamaların bataryanızı içtiğini görebilirsiniz. Bunları kaldırabilir veya durmaya zorlayabilirsiniz. Telefonunuzun bataryası 6 aylık bir süreçten sonra fark edilir bir şekilde kötüye gidecektir. Bu şu anki batarya teknolojisinin zayıflığı maalesef. Ancak harici bir batarya taşımayı düşünebilirsiniz. 10000mAh bir batarya her cep telefonu için en az 2 kerelik şarj için yeterli olacaktır.


8- Always On Display, (Ambient Display) her zaman açık ekran seçeneği olan cihazlarda bunu kapatmayı isteyebilirsiniz. Her ne kadar kullanışlı olsa ve güzel gözükse de bu özellikle çalışmak için bataryanıza ihtiyaç duyuyor.


9- Kullanmadığınız radyoları kapatın. Eğer Bluetooth, NFC ve Wi-Fi gibi teknolojileri sürekli kullanmıyorsanız sadece ihtiyacınız olduğunda açın ve işiniz bitince kapatın. Hem bu sizi de gereksiz sinyallere maruz kalmaktan kurtarır.


10- Batarya iyileştirici (Battery Optimizer) kesinlikle kullanmayın. Bu uygulamalar arka plandaki uygulamaları sürekli kapatmaktan ve önbelleği temizlemekten başka bir şey yapmıyorlar ve sürekli etrafı reklamlar ile doldurmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Hatta bu uygulamaların birçoğu zararlı yazılımlar kuruyorlar telefonunuza. Google’ın uygulaması olan Files Go işinizi görecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar