PWA Nedir? Neden İyidir? Ne İşe Yarar?


PWA -> Prograssive Web Apps. PWA web sayfalarının bir uygulama gibi yazılmasıdır basitçe.  Bu kod her ne kadar tarayıcınız üzerinde çalışsa da normal bir uygulama gibi performans gösterip bütün cihaz kaynaklarına izniniz doğrultusunda erişebiliyor ve offline çalışabiliyor. Çok fazla kaynak tüketmiyor ve son derece küçük bir indirme boyutuna sahip. Öyle ki tam özelliklere sahip Twitter uygulaması bazı cihazlarda 1MB boyutundan küçük olabiliyor. Henüz yeni bir yaklaşım olsa da birçok büyük firma; Microsoft, Google, Apple gibi, tarafından üzerinde çalışılıyor ve kullanıma sunulan birkaç uygulamada mevcut. Kökeni Google amcaya dayansa da, özellikle Microsoft tarafında tutku ile takip edilip geliştiriliyor. Yakın zamanda Microsoft, Windows 10 üzerindeki Mağazaya bu PWA uygulamalarını eklemeye başlayacağını duyurmuştu. Bu uygulamalardan bence en önemlisi de Twitter.
1-Twitter

Tıpkı Android veya iPhone uygulaması gibi (hatta çok daha hızlı) çalışan ve diğer uygulamaların aksine güncelleme için herhangi bir dosya indirmenizin gerekmediği uygulama aslında mobile Twitter web sitesinin, Microsoft EDGE uygulamasının ara yüzsüz halini kullanıyor. Windows bildirimleri, Live Tiles gibi işlevler için ise çok basit bir kodun gerektiği uygulama bunun haricinde diğer uygulamalar gibi ağır bir yük gerektirmiyor. Önceki Twitter uygulaması 30MB gibi bir boyuttayken en yeni ve güncel özelliklere ve eskisinden çok daha hızlı bir uygulamaya sadece 10MB gibi bir boyutla erişmek mümkün olabiliyor. Tabi PWA tam olarak mükemmelleştirilmiş bir teknoloji değil ancak Microsoft'un bir türlü kapanmak bilmeyen uygulama sorununa (Appgap) sorun olabilecek gibi görünüyor.
2- Skyscanner


Yine Windows 10 mağazaya Microsoft tarafından eklenmiş olan bir PWA uygulaması. Açınca görebileceğiniz gibi web sitesi ile neredeyse birebir aynı gözüküyor. PWA'in olayı da aslında bu. Prograssive Web App, sonuçta bu web üzerinde çalışabilen bir kod. Dolayısıyla ara yüzler çok benzer. Ancak ayrıldıkları noktalar şunlar: Kullanıldıkları sistemlerin (izin verilmesi halinde) GPS, Albümler, Bildirimler gibi özelliklerine erişebiliyorlar. Yani bir web sitenin aksine normal bir uygulama gibi hareket edebiliyorlar. (ekstra kod gerekiyor ancak normal bir uygulama yazmaktan çok daha kolay bir işlem. Kopyala yapıştır gibi -neredeyse- düşünebilirsiniz.)

Türkiye'de kullanışlı bir uygulama yayınlandığında daha detaylı bir liste sunacağım.

Yorum Gönder

0 Yorumlar