Okumak Sadece Bir Şeyler Öğrenmek Değildir Okumak Özgürlüktür
        Mutlu olmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Şehrin kalabalığından uzaklaşmak mı istiyorsunuz? Nasıl söylesem huzuru, sevmeyi, hayal etmeyi mi arıyorsunuz? Bir umut mu arıyorsunuz herkesten sakladığınız belkilerinizde ? O zaman elinize bir kitap alın ve başlayın çünkü Edmond James’in de dediği gibi ‘' Umut belki de gelecek sayfadadır. Kapatma kitabı.’’
      Sevmek için kitap okuyun. Aşık olmak için hayal kurmak için öğrenmek için mutlu olmak için başka hayatlar görmek için okuyun. Ama böyle korkmadan utanmadan neyi okumak istiyorsanız onu okuyun. Şunu anlatmak istiyorum; kaç yaşında olduğunuzun bir önemi yok mesela masal okumak için. Çünkü hepimizin içten içe inandığı masalları vardır veya inanmak istediği masallara ihtiyacı vardır bu hayatta. Bilim kurgu okuyun sahip çıkın o kurduğunuz ütopyalara ve geleceğinize. Biraz cesarete ihtiyacınız varsa kendinizi keşfetmek için kişisel gelişim okuyun. Aşka ihtiyacınız varsa yahut özlediyseniz geçmiş yılları alın elinize roman okuyun. Kaçmak mı istiyorsunuz bazen kendinizden bile alın elinize fantastik bir kitap okuyun.
      Kitaplar itirafıdır duygularınızın. Mesela okurken bir Harry Potter kitabını Dobby’nin öldüğü an gözünüzün dolması itiraftır size benliğinizin. Kendinizi tanımış olursunuz biraz daha.  Mesela Ermiş, Sörfçü ve Patron kitabını okurken ‘’ Uzaklarda, güneş ışığının altında, benim en yüce umutlarım var. Onlara ulaşamayabilirim ama başımı kaldırıp onlardaki güzelliği görebilirim, onlara inanabilir, onları izleyebilirim’’ cümlesinde bir an durup hayallerinizi düşünmek ve sonra  uzaklara dalıp gülümsemek yıllardır içinizde gizli tuttuğunuz umutlarınızın size itirafı değil midir ? Duygularınızın aslında ne istediğinizin neyin peşinden gitmeniz gerektiğinin veya kendinizi neye adamanız gerektiğinin bir anahtarı , pusulası değil midir ?
      Sadece hayal edin şimdi. Dışarıda bir yağmur var. Duyuyorsunuz, camınıza tıklıyor. Bir kahve veya çay hazırlıyorsunuz kendinize çıkıyorsunuz balkona elinizde bir kitap ama okumak için can attığınız bir kitap yanınızda kahveniz yağmurun ve dışarıda kaçışan insanların sesi belki de biraz uzansanız el ele yürüyen çifte yağmurun sessizce eşlik edişi ve sizin derin bir nefesle tüm bu duyguları içinize çekişiniz… Bilmiyorum belki de bir köy evinde doğanın huzuruyla belki de bir deniz esintisiyle sahilde okumak istersiniz.
      Şimdi siz söyleyin okumak sadece okumak mı yoksa okumak hayatı başka yaşamak mı? Ya da  bütün iyi kitapları okumak, geçmiş anıların o mükemmel kişileri ile konuşmaya mı benzer?  Demem o ki kitap okuyun çünkü Geothe’nin de dediği gibi  "İçinde iyi yanı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur."
Bahadır KOYUNCU

Yorum Gönder

0 Yorumlar