En İyi Akıllı Telefon Görüntülü Konuşma UygulamalarıEn İyi Akıllı Telefon Görüntülü Konuşma Uygulamaları

Görüntülü konuşmanın bir norm olması gereken günümüzde maalesef bu servisi sunan büyük markaların vaad ettiklerini yetersiz ve kalitesiz sunması birçok kişiyi bu servisler için hala erken olduğu düşüncesine sürükleyebiliyor. Ancak bu doğru değil. Günümüz internet hızları yüksek çözünürlükte görüntülü konuşma sunmak için yeterli hızları hem mobil hem de kabloda sunuyor. Ancak ne yazık ki servisler ve uygulamalar internet hızları kadar iyi değil. (bunu söyleyeceğimi inanın düşünmezdim.) Bu yazıda özellikle akıllı telefonunuz üzerinden kullanabileceğiniz yazılımlara değinmek istiyorum. Yaptığım testler kişisel bilgi içerdiğinden ekran görüntüsü veremeyeceğim ama söylediklerimi sizin de test etme imkanınız olacak.
Whatsapp (Toplam kalite puanı=3)


Görüntülü konuşma servisi sunmaya başlayalı henüz birkaç yıl olan Whatsapp en yaygın uygulama olarak karşımıza çıkıyor telefonlarda. Özellikle de Türkiye’de neredeyse bütün akıllı telefonlara ilk olarak yüklenen (hatta önyüklü gelen) uygulamar arasında. Bundan dolayı sunduğu servislerde yüksek kullanım oranına sahip. Ancak görüntülü konuşma konusunda Facebook altyapısı kullanmasından dolayı ve Türkiyede’ki Facebook sunucularının durumu düşünülde sağladığı kötü performans kolayca tahmin edilebiliyor. Görüşmelerinizin çoğu düşük çözünürlükte olurken, bir çok donma ve ses kesilmelerine de maruz kalıyorsunuz. 5 üzerinden 3 puan vermeyi uygun gördük.
--- ---
Skype (Toplam kalite puanı=3,5)Görüntülü iletişim piyasasında en uzun süredir bulunan oyuncumuz ne yazık ki Microsoft tarafından alındıktan sonra bile bir türlü istenen başarıyı veremedi. Özellikle akıllı telefon gibi cihazlarda birçok kişi tarafından hiç indirilmeyen, indirilse bile iş haricinde kullanılmayan bir uyguşama. İletişim kalitesine gelmeden önce sunduğu uygulama ise hala 2010 yılını andırıyor neredeyse. Son derece yoksun bir uygulama ve ergonomik olmayan bir tasarım söz konusu. Görüntü kalitesi ise Whatsapp ile neredeyse aynı. Görüntüde donmalar ve çözünürlüğün sıkça düşmesi gibi sorunlar mevcut. Ses senkronuzasyonu sorunu da yaygın görülüyor ne yazıkki. Bundan sebep 5 üzerinden 3,5 puan verdik. Sunduğu toplantı modu gibi özellikler Skype’ı çok daha kullanışlı kılsa da son kullanıcı için büyük bir değişiklik ifade etmiyor.

Google Duo (Toplam kalite puanı = 4,5)

Pazardaki yeni oyunculardan alan Google Duo, Google’ın sunduğu bir çok uygulamadan yalnızca biri. Ayrıca Pazarda Hangouts ile yer alan Google, Hangouts’un bütün pazarlarda tutmaması, Gmail entegrasyonunun istenilen başarıyı vermemesi üzerinde Hnagouts’u daha çok G Suite (iş uygulaması sunan ücretli Google servisi) kaydırdı. Normal telefon numaralarını da aramanıza izin veren Hangouts artık daha çok iş dünyası ile anılıyor. Öte yandan Google Duo ise pazara yeni girmesine karşın neredeyse bütün dünyaya aynı anda sunulması ve son derece basit ve temiz arayüzü ve kurması kullanması kolay olmasıyla çoktan ilgi çekmeyi başardı. Whatsapp gibi telefon numaranızla üye olarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Görüntü kalitesine gelince diğer yarışmacılarımıza kıyasla son derece iyi bir performans gösterdi. Öyle ki 5 üzerinden 4,5 puanı hak ediyor. Görüşme sırasında görüntü kalitesi sürekli yüksek çözünürlüğünü korurken diğer servislere oranla donmalar ve ses kesilmelerini görmedik. Google’ın altyapısı düşünüldüğünde bu durum kolayca anlaşılabiliyor. Üstelik sunduğu uygulama ise Skype’a kıyasla son derece kullanıcı dostu ve basit. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar